Паричната политика на Европа: Какво ще реши ЕЦБ?
6 юни, четвъртък. Това е датата, на която Европейската централна банка (ЕЦБ) ще проведе своето заседание. По всяка вероятност ще бъде взето решение за първо намаляване на рекордно високите лихвени проценти след обнадеждаващите данни за инфлацията в Еврозоната. Големият въпрос пред инвеститорите в момента по-скоро е не дали, а с колко точно и с каква скорост паричната политика ще бъде разхлабена, както и какво влияние ще окаже Федералният резерв на САЩ.
Намеците за намеренията на ЕЦБ дойдоха преди месеци. Оттогава насам официалните лица, сред които и председателката Кристин Лагард, засилиха допълнително очакванията за намаление на лихвените проценти през юни, с което ЕЦБ ще изпревари Федералния резерв на САЩ и Английската централна банка. Някои провиждат рискове в такъв изпреварващ ход, но от ЕЦБ уверяват, че ще вземат предвид “всяко значително движение на валутния курс”.
Големият въпрос пред инвеститорите в момента е колко облекчения на лихвите могат да се очакват тази година. Според повечето ще има две стъпки – една през лятото и една през есента. Що се отнася за решенията на Фед в САЩ – повечето инвеститори виждат по-големи шансове за една стъпка към намаляване на лихвите тази година – през септември.
Въпреки че инфлацията отвъд Атлантическия океан се понижи значително, напредъкът се забави. Това предизвика разговори, че разходите по заемите в САЩ може да се наложи да останат високи за по-дълго време, както и спекулации за това какво би означавало това за Европа. Почти три четвърти от анкетираните твърдят, че еврозоната има своя собствена динамика на инфлацията. Въпреки това само 6% смятат, че ЕЦБ може напълно да се откъсне от Фед при определянето на лихвените проценти. Около 85% смятат, че ЕЦБ ще трябва да поддържа по-високи лихвени проценти поради тази причина.
Повечето икономисти смятат, че ЕЦБ може да намали лихвите три пъти, ако Фед не се намеси.
“Ястреби“ като Изабел Шнабел от Изпълнителния съвет на ЕЦБ и президента на Бундесбанк Йоахим Нагел искат да изчакат до септември, преди да обмислят втора стъпка към разхлабване на строгата парична политика. Междувременно икономистите смятат, че колебливият Федерален резерв на САЩ ще ограничи възможностите за маневриране на ЕЦБ. Комуникирането на намеренията на ЕЦБ, без да се обвързва с конкретен сценарий, може да се окаже най-голямото предизвикателство за Лагард.
Хюго Льо Дамани, икономист в AXA Investment Managers, посочва пред Bloomberg, че за ЕЦБ ще бъде особено трудно да аргументира решението си за намаляване на лихвените проценти точно сега, като същевременно не предоставя насоки за бъдещите съкращения. Според него ЕЦБ ще спре паричното облекчаване през юни следващата година след само пет стъпки и при депозитна лихва от 2,75%. Анкетираните все още смятат, че инфлацията е най-големият риск за икономиката на еврозоната, следвана от последиците от президентските избори в САЩ и геополитическото напрежение.
Инфлацията вероятно се е ускорила малко през май, след като два месеца беше 2,4%. Ако погледнем отблизо, растежът на заплатите не успя да се забави в началото на 2024 г., засилвайки натиска върху цените на услугите, които продължават да нарастват с темп от почти 4%, пишат от Bloomberg. В такава обстановка три четвърти от анкетираните не очакват ЕЦБ да предложи каквито и да било насоки, още повече след като длъжностните лица обещаха да обръщат особено внимание на тримесечните икономически прогнози.
Около 84% от икономистите смятат, че подобен фокус прави по-вероятно повишаването на лихвените проценти на всеки три месеца.