360 млн. потребители са засегнати в една от най-мащабните хакерски атаки в света
360 млн. души по цял свят. Това е мащабният размер на хакерска атака срещу платформата за билети за концерти Ticketmaster, за която потвърдиха от компанията-майка Live Nation. Открадната е чувствителна лична информация.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Групата ShinyHunters пое отговорност за атаката като според хакерите откраднатата информация включва имена, адреси, телефонни номера и частични данни от кредитни карти на потребители на Ticketmaster от цял свят.
- Хакерската група заплашва да изтъргува личните данни в тъмната мрежа и иска откуп в размер н 500 хил. долара, потвърждават от Live Nation в заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
- Броят на клиентите, засегнати атаката не е эфициално потвърден от Live Nation. Компанията собственик на Ticketmaster заяви, че работи за “минимизиране на риска” и уведомява всички потребители, засегнати от атаката.
- Започнало е мащабно разследване, в което участва австралийското правителство. ФБР съще предложило съдействие.
АКЦЕНТ
Американският уебсайт Ticketmaster е една от най-големите платформи за онлайн продажба на билети в света. Твърди се, че засегнати от настоящата атака са 360 млн. потребители. Това число обаче не е доказано, а хакерските групи обикновено раздуват размера на атаките си с цел привличане на вниманието. Ако бъде доказан мащабът на пробива, това ще е една от най-големите хакерски атаки в историята. Все пак обаче още не е ясно колко чувствителни са данните, които са в ръцете на киберпрестъпниците.
Една от най-мащабните хакерски атаки в историята е тази срещу Yahoo, когато близо 500 млн. потребители са засегнати.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Смята се, че ударът върху Ticketmaster е част от по-мащабен хакерски пробив, засягащ включително Snowflake – доставчик на облачни услуги, който се използва от много големи фирми за съхранение на данни в облака. Самата компания е уведомила клиентите си за увеличаване на активността на киберзаплахите, насочени към акаунтите на някои от нейните клиенти, но не се съобщава за пробив.
Банката Santender също потвърди за пробив като посочи, че са откраднати данни на около 30 млн. клиенти. Смята се, че всички тези хакерски атаки са свързани и не са единствените като тепърва публично известни ще стават още такива случаи.
КАКВО ДА НАПРАВИТЕ, АКО СТЕ ЗАСЕГНАТИ
Експертите казват, че е важно да не изпадате в паника, а да сте нащрек, ако смятате, че може да сте жертва на киберпрестъпление. Внимавайте за фалшиви имейли, съобщения и телефонни обаждания – хакерите понякога могат да използват данните, с които разполагат, за да подмамят жертвите да разкрият повече информация. В някои случаи измамниците могат да се опитат да използват страха като начин да ви убедят да споделите информация.
Бъдете особено подозрителни към: официално звучащи съобщения за “нулиране на пароли“, “получаване на обезщетение“, “сканиране на устройства“ или “пропуснати доставки“, както и към имейли, пълни с “техническа реч“.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Групата ShinyHunters е свързана с редица известни хакерски атаки, довели до загуби за милиони долари за засегнатите компании в годините.През 2021 г. хакерите продават истинска база данни с открадната информация от 70 милиона клиенти на американската телекомуникационна компания AT&T. През септември миналата година данните на почти 200 000 клиенти на Pizza Hut в Австралия бяха нарушени.