Тодор Янкулов и неговата агора
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
През 2000 г. Тодор Янкулов точно е завършил студент с амбицията да гради кариера като одитор. Професионалният му път обаче се оказва по-скоро трънлива пътека заради един огромен недостатък по онова време – липсата на достатъчно контакти, информация и огромната пропаст между образованието и бизнеса. Днес Янкулов не просто е успешен одитор, но и предприемач с мисия да превърне своята платформа @-GORA в мост между младите кадри и компаниите, които търсят нови таланти.
Янкулов завършва право в Софийския университет през 2000 г. след което продължава образованието си с магистратура по бизнес администрация в Специализирания институт на Франкофонията по администрация и мениджмънт. Всъщност през мрежата на института получава възможност да се развива като юрист в тогавашната Агенция за държавен вътрешен финансов контрол (днес АДФИ) заради множеството кариерни събития, които свързват студентите с бизнеса. Попада в агенцията във време на реформа, когато в публичния сектор у нас се въвежда професията на вътрешния одитор. До 2008 г. преминава по кариерната стълбица от младши експерт до изпълняващ длъжността директор. Тогава решава да излезе от администрацията и да започне работа като частен одитор. Основава собствена консултантска компания.
“В началото на кариерния ми път, на практика нямах лични или семейни контакти, които да ми помогнат да се свържа с компании или организации, в които да започна да работя. А по онова време такива контакти имаха доста по-важна роля от днес, когато все пак има редица кариерни форуми и лесно достъпна информация онлайн. Затова ролята на учебното заведение беше ключова. Това всъщност беше първият път, в който се срещнах с проблема на кариерния старт и съответно с положителната роля на подкрепата, която може да окаже учебното заведение, кариерният център, кариерният формат. Впоследствие, като консултант, многократно съм бил в ролята на работодател, наемащ млади хора като част от екипа. Тогава вече имах възможност от първо лице да видя разминаването между знанията, получени от младите хора в университета, и практическите знания, нужни на бизнеса”, казва Янкулов.
Така стигаме до 2016 г. @-GORA започва живота си като “класически стартъп”, по думите на Янкулов. По онова време работата му като консултант го среща със софтуерния инженер и бъдещ партньор в платформата Орлин Козарев. Двамата стигат до първоначалната идея за @-GORA като технологично решение за геймифициране и обективна оценка на действията на интернет потребителите. Янкулов и Козарев запрятат ръкави и започват работа по технологията като впоследствие патентоват идеята си. Днес обаче платформата е много повече от технология за геймифициране.
“Във времето се появи проблемът с така нареченото поколение Z. То има достъп до много повече информация. Появиха се много нови професии, които създават усещането за лекота на работата и добиването на доходи. Това кара младите да подбират повече. Водещи стават качествените марки, обратната връзка, гъвкавостта. Искат да видят нещо повече от възможност да изкарват някакви пари. Бизнесът трудно се адаптира към нещо подобно. Компаниите не могат да задържат младите хора, опитват всякакви формати, за да направят нещата по-интересни за младите хора, за да задържат вниманието им и да ги привлекат. Избуяха доста HR формати, които правят дни на кариерата. Появи се и проблемът с липсата на връзка между образованието и бизнеса. Институциите работят достатъчно добре и се опитват да се нагаждат към реалността. Но дори в другите държави, където този въпрос е по-уреден, проблемът с липсата на практически умения е налице и се задълбочава заради спецификите на поколението Z”, казва Янкулов.
Затова 49-годишният мъж предлага механизъм – всеки бизнес да тества качествата на младите кадри чрез конкурси, програми и състезания, а студентите – да се свързват с различни компании, да трупат опит и портфолио чрез платформата @-GORA, още по време на следването си.
Оказва се трудна, но и доста изненадваща задача. Противно на схващанията, че висшите училища у нас са по-скоро консервативни и капсулирани в себе си институции, държавните университети все повече поглеждат към реалните нужди на бизнеса. Янкулов и @-GORA се възползват от тази вълна.
“Философският факултет, Стопанският факултет и Юридическият факултет към Софийския университет, УНСС през последните години създадоха кариерни центрове и за щастие повечето хора, които работят в тях, са активни. Дори да нямат достатъчно опит, те са максимално отворени да се свързват с компаниите. В @-GORA не се появяваме в една абсолютно необработена среда и далеч не сме единствените, които се опитват да се борят с този проблем. Може би остава в миналото идеята за съвсем инертните учебни заведения. Не се надявам, че ще имаме чак такъв критичен ефект. Ще допринесем обаче за запълване на дупката между бизнеса и образованието. Идеята ни е хубава, но тепърва трябва да убедим хората в това. Затова посещаваме различни университети, организираме безплатни уебинари за студентите. Имаме споразумения с няколко университета и факултета, с които наесен да подготвим по-големи състезания за студентите”, казва Тодор Янкулов.
Бизнесът е онзи, който се оказва по-труден за убеждаване. Затова и Янкулов определя партньорството с Protivity Bulgaria като “най-големия си успех”. Международната консултантска компания има български офис, чийто екип е главно от софтуерни инженери и инвестира в стартъпа на Янкулов предимно човешки капитал като помага на @-GORA да завърши платформата си. Що се отнася до финансовите измерения на инвестицията – до този момент Янкулов е вкарал в бизнес идеята си близо 90 хил. лева.
Платформата е напълно безплатна за студентите. Бизнес моделът работи през компаниите, които сами публикуват състезания и конкурси за учащите. Услугите предлагат подобна на кариерните форуми възможност, но в дигитална среда – плюсът, който според Янкулов отличава @-GORA от конкурентите.
“Кариерните форуми по същество са ограничени в мястото и времето. При нас това не е така и всяка фирма може да публикува състезания по всяко време, а всеки студент – да участва по всяко време. Спестяваме разходи за хора, време. В единия случай компаниите ще получат среща на живо с някакъв брой хора от едно учебно заведение от конкретен курс, които ще минат през щанда им в конкретния ден и ще си вземат брошура. При нас ще получат възможност да достигнат до всички наши потребители в социалните мрежи по всяко време. Целта ни е тази есен, при старта на учебната година, @-GORA да има няколко компании, които са публикували различни състезания и конкурси за студентите”, казва Янкулов.
@-GORA не е случайно име. В Антична Гърция агората е мястото, на което се случва цялото общуване между хората. Намира се в центъра на полиса, служи като пазар, място за политически дискусии. Янкулов иска платформата му да се превърне в това – площад за среща между младите таланти, които в следващите пет години ще задават дневния ред и ще определят облика на обществото, и бизнеса, който крещящо се нуждае от тях.
“Затова за мен, “инвестицията” в тези млади таланти, в техните знания, умения, подход към работата, е инвестиция в бъдещето на обществото ни”.