Битка за AI чипове: Intel и Qualcomm излизат на ринга
Битката за усъвършенствани AI чипове става все по-ожесточена, а големите производители на полупроводници инвестират милиарди в опит да доминират на пазара. След като Nvidia и AMD представиха нови чипове с изкуствен интелект, конкуренти в лицето на Intel и Qualcomm също хвърлиха AI картите на масата и се впуснаха в ожесточената битка.
Кой, какво, кога
Да започнем с големите играчи. Гигантите Nvidia и AMD обявиха точно преди ден, че работят по нови чипове и процесори с изкуствен интелект на най-голямото технологично събитие в Тайван – онференцията Computex.
Nvidia обяви пускането на платформата от следващо поколение Rubin през 2026 г. и чипа Blackwell Ultra, който ще бъде пуснат по-рано – през 2025 г. Голямата цел на Rubin е да реши големият проблем на технологичните гиганти с енергийната ефективност.
В следващите две години Advanced Micro Devices (AMD) също ще разработва чипове с изкуствен интелект като в Тайпе компанията обяви пускането в края на тази година на ускорителя MI325X и серията чипове MI350, която ще бъде налична през следващата година. Новият модел е с 35 по-добра мощност. Заедно с това беше обявена и серията MI400, която ще пристигне през 2026 г.
Intel също не остана назад. Американският производител на чипове представи процесорът Xeon 6, който е с по-добра производителност е енергийна ефективност. Шестото поколение чипове Xeon е от решаващо значение за Intel, която който постоянно губи пазарен дял и се опитва да възвърне позициите си.
Компанията бе най-големият производител на чипове в света до 2017 г., когато Samsung Electronics я изпреварва по приходи, а в момента лидер е тайванската Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMS). AMD също води Intel като по данни на Mercury Research делът на Intel на пазара на x86 чипове за центрове за данни е намалял с 5,6 процентни пункта през изминалата година до 76,4%, а AMD вече държи 23,6%.
Главният изпълнителен директор Пат Гелсинджър заяви, че Intel иска да възвърне позицията си на водещ производител на чипове в света.
“Искаме да създаваме AI чиповете на всички и да го направим с помощта на американските заводи”, заяви той, цитиран от CNBC.
Технологичният AI стартъп Kneron обяви пускането на чипове от ново поколение в опит да се възползва от бума на инвестициите в изкуствения интелект и да предложи алтернатива на гигантите като Nvidia и AMD. Тайванската компания е подкрепена от американския производител на чипове Qualcomm и производителя на iPhone Foxconn и обяви KNEO 330 – своето второ поколение “edge GPT“ сървър.
GPT моделите представляват алгоритми с изкуствен интелект, обучени върху огромни количества данни, които могат да създават текст и изображения. От такива модели се възползват много технологични компании. Въпреки това много от тях разчитат на облачните услуги на гиганти като Microsoft и Amazon, които купуват огромни количества чипове от компании като Nvidia, за да обучават тези огромни AI модели в центрове за данни, в които работят сложни сървъри.
Kneron залага на идеята, че тази тенденция няма да се запази и се насочва към онези компании, които искат да стартират собствени AI приложения от собствените си офиси, вместо да разчитат на чуждите сървъри на големите играчи в облака. Това цели и техния KNEO 330.
“Високотехнологични компании, финансови институции и медицински центрове имат силна пазарна нужда от това, защото се грижат за безопасността на личните си данни”, казва Алберт Лиу, главен изпълнителен директор на Kneron, пред CNBC преди пускането на продукта.
Пускането на Kneron идва само няколко дни, след като Nvidia и AMD пуснаха най-новите си чипове с изкуствен интелект, като и двете компании изглежда ще увеличат темпото на пускане на пазара. Продуктите на Nvidia и AMD са насочени към огромните центрове за данни на технологичните гиганти, които могат да обучават огромни AI модели. Kneron хвърля и ръкавицата на Intel с най-новият си процесорен чип KL830, който ще бъде включен в нов компютър и ще позволи на устройството да работи с AI приложения директно, без да се свързва с интернет. Идеята е, че това ще подобри неприкосновеността на личния живот, тъй като данните не са свързани с интернет.