Глобалното затопляне, причинено от човешка дейност, достигнало безпрецедентно ниво
Глобалното затопляне, причинено от човешка дейност, е достигнало “безпрецедентно ниво” и “прозорецът” за действия за ограничаване на ръста на температурите с 1.5 градуса по Целзий “вече е почти затворен”, предупреждават десетки учени в изследване, цитирано от Франс прес.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Причиненото от хората затопляне се е увеличило до безпрецедентно ниво в инструменталните измервания, достигайки ръст от 0.26 градуса по Целзий в периода 2014 г. – 2023 г, посочват авторите на изследването, публикувано в специализираното издание Earth System Science Data.
- Проучването е резултат от работата на близо 60 изследователи, използвали методите на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC) към ООН.
- В сравнение с прединдустриалната епоха затоплянето, причинено от човешка дейност, е достигнало 1.19 градуса по Целзий за посоченото десетилетие, което сочи ясен ръст спрямо данните от доклада отпреди година – покачване от 1.14 градуса по Целзий за периода 2013 г. – 2022 г.
- Само през 2023 г. затоплянето от човешка дейност е с 1.31 градуса по Целзий, предаде БТА. Общото затопляне е достигнало стойност от 1.43 градуса, включително и заради естествените процеси, влияещи на климата, като феномена Ел Ниньо.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Учените предвиждат да предоставят всяка година актуални данни в полза на преговорите в рамките на конференциите по климата КОП и на политическите дискусии, тъй като настоящото десетилетие се смята за решаващо за изпълнение на целите от Парижкото споразумение за климата от 2015 г. за удържане на глобалното затопляне под два градуса и по Целзий и по възможност под 1.5 градуса по Целзий спрямо прединдустриалната епоха.
Резултатите от изследването бяха публикувани в момент, когато представители от цял свят се събират в Бон за преговори за климата в навечерието на КОП 29 в Баку, насрочена за 11-22 ноември тази година.
Затоплянето е резултат от емисиите парникови газове, причинени от масовото използване на изкопаеми горива и достигнали рекордни стойности – близо 53 милиарда тона въглероден двуокис годишно за 2013 г.- -2022 г. Само през 2022 г. количеството е 55 милиарда тона.
ВАЖЕН ЦИТАТ
Учените посочват и друга причина – по-малко охлаждане заради замърсяващи частици във въздуха, които отразяват слънчевите лъчи и позволяват оформянето на облаци. “Основната причина е замърсяването на въздуха, на първо място в Европа и САЩ, а напоследък и в Азия, по-специално в Китай”, каза пред АФП Глен Питърс от Центъра за международни климатични изследвания в Осло.