Промишлеността на диамантите е „в беда“
„Диамантът е вечен“, но може би не и за нарастващия брой потребители, които отхвърлят скъпоценния камък заради лабораторно отгледани негови копия, злато и дори други цветни скъпоценни камъни.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Слоганът е измислен от диамантения гигант De Beers през 1948 г., улавяйки впечатлението за сигурност и романтика. Но не всички връзки издържат проверката на времето.
- Най-големият акционер на компанията Anglo American планира да се освободи от De Beers, докато преструктурира бизнеса си, след като отхвърли офертата за придобиване от BHP
- Изпълнителният директор на Anglo American Дънкан Уанблад каза пред Financial Times, че продажбата на De Beers ще бъде „най-трудната част“ от радикалното преструктуриране на компанията.
- „Диамантите наистина вече не се вписват въпреки силното наследство на De Beers под Anglo“, каза независимият анализатор на диамантената индустрия Пол Зимниски.
- „Anglo в крайна сметка ще направи това, което искат неговите акционери, и изглежда, че искат да се съсредоточат върху по-дългосрочна стратегия за суровини, които поддържат изграждането на зелена инфраструктура, например мед“, каза той пред CNBC.
НАМАЛЯВАЩО ТЪРСЕНЕ НА ДИАМАНТИ
Търсенето на диаманти е намаляло, тъй като привлекателността им избледнява на ключов потребителски пазар – Китай.
Намаляването на броя на браковете, както и нарастващата популярност на златото и отгледаните в лаборатория скъпоценни камъни, намали търсенето на диаманти в Китай, каза фирмата за пазарни проучвания Daxue Consulting. Краят на пандемичните ограничения също доведе до това, че потребителите насочват разходите си към преживявания при пътуване, вместо към диамантени продукти.
Цените на диамантите са паднали с 5.7% от началото на годината, според индекса на необработените диаманти на Zimnisky, намалявайки с повече от 30% от най-високото си ниво за всички времена през 2022 г.
De Beers някога контролираше монопола на пазара на диаманти, но делът му намаля. Икономическите условия накараха компанията да намали цените с 10% в началото на годината, съобщи Bloomberg, цитирайки източници.
„Миналата година беше много по-труден период за диамантената индустрия, тъй като икономическите предизвикателства, затишието в търсенето след Covid и ръстът в предлагането на лабораторно отгледани диаманти повлияха на условията на търсенето“, каза ръководителят на комуникациите на Anglo American Марсело Ескивел пред CNBC .
Предпочитанието към лабораторно отгледани диаманти също играе решаваща роля за понижаване на цените на естествените диаманти, каза Анкур Дага, основател и главен изпълнителен директор на компанията за електронна търговия на фини бижута Angara.
„Основният проблем е бързият растеж на отгледаните в лаборатория диаманти“, каза той. Дага добави, че в САЩ, които са най-големият потребител на диаманти, половината от камъните за годежни пръстени ще бъдат отгледани в лаборатория тази година, спрямо само 2% през 2018 г.
Лабораторно отгледаните диаманти, които могат да бъдат до 85% по-евтини от естествените диаманти, се правят в контролирана среда, използвайки екстремно налягане и топлина. Процесът пресъздава как естествените диаманти се изковават дълбоко в мантията на Земята. Продажбите на отгледани в лаборатория диаманти са нараснали от едва 2% от глобалния пазар на диамантени бижута през 2017 г. до 18.4% през 2023 г., според данни, предоставени от Zimnisky.
Освен това случаите за закупуване на диаманти като инвестиция са намалели, каза Дага. През последните 50 години на диамантите се гледаше като на актив и хеджиране на инфлацията, уточни той. Но тази инвестиционна обосновка до голяма степен изчезна със срива на цените.
ИНДУСТРИЯ „В БЕДА“
„Диамантената индустрия е в беда“, каза Дага пред CNBC, добавяйки, че вярва, че цените на естествените диаманти може да паднат с още 15-20% през следващите 12 месеца.
Някои са малко по-обнадеждени.
„Няма съмнение, че има някои предизвикателства в диамантената индустрия, но те не са предизвикателства, които не могат да бъдат адресирани“, каза Аниш Агарвал, съосновател на специализираната консултантска фирма за диаманти Gemdax.
Той отбеляза, че диамантите са дискреционни продукти и това е случай на „създаване на желание“ за тях, както в случая с други луксозни сегменти като часовници и чанти от висок клас.
„Индустрията не е правила широкомащабен категоричен маркетинг от почти 20 години. И ние виждаме последствията от това“, каза Агарвал, добавяйки, че диамантената индустрия ще трябва да работи усилено, за да възроди търсенето на китайските потребители.
Това изисква сплотен маркетингов подход, добави Агарвал. По същия начин Зимниски повтори, че смисленият индустриален маркетинг може просто да преобърне пазара на диаманти с главата надолу.
Съвсем наскоро най-големият търговец на бижута в света Signet Jewellers обяви маркетингово сътрудничество с De Beers, за да стимулира търсенето на естествени диаманти. Signet очаква 25% ръст на ангажиментите през следващите три години.
Ескивел от Anglo American също отбелязва, че по-високите ангажименти и нарастващите разполагаеми доходи биха помогнали за облекчаване на предизвикателствата на пазара.
„Това е най-големият миньор на диаманти в света и най-големият търговец на дребно на диаманти в света, които работят заедно, така че ако някой може да промени посоката, това са те“, каза Зимниски.