ЕЦБ намалява лихвите по заемите. Какво значи това?
Почти сигурно Европейската централна банка (ЕЦБ) днес ще вземе решение в полза разхлабване на паричната политика. За пръв път от 2019 г. се очакват намаления по заемите и инвеститорите следят отблизо движенията, които ще предприеме ЕЦБ на заседанието си, слагайки официално край на жестокия цикъл на покачване на лихвите, започнал след пандемията от COVID-19.

Борсите затвориха на високи нива с надежда. Акциите на водещите технологични компании бяха начело с ръст от 2.7%. На върха застана нидерландският лидер в производството на чипове ASML като акциите нараснаха с 8.1%. Акциите на минните компании спаднаха с 0.5%. Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи сесията с ръст от 0.84%.
Още при първите сигнали, че инфлацията в еврозоната се приближава до целта от 2% централната банка намекна, че могат да се очакват намаления на лихвите през лятото като надеждите са, че ще има последващи облекчения наесен. С течение на времето тези сигнали станаха все повече и днес е почти сигурно, че част от строгите рестрикции, целящи да овладеят галопиращата инфлация, ще бъдат премахнати.
Големият въпрос е с колко точно.
Очакванията са, че лихвите ще паднат с 25 базисни пункта, което означава лихви по депозитите в размер на 3.75%, след като отчетоха рекорд от 4% през септември миналата година. Пазарите очакват две стъпки – една през юни и една наесен, като вероятността ЕЦБ да предприеме и трето облекчение е минимална. Има обаче и надежди, че през декември ще бъде предприето допълнително намаляване на лихвените проценти, въпреки че е много малко вероятно ЕЦБ да се ангажира с обещание.
Голямото главоболие се оказва растежът на заплатите, защото той засили натиска върху цените на услугите. Данните от месец май показаха, че през първото тримесечие на годината ръстът на заплатите се е повишил до 4.69%, но до голяма степен тези числа бяха изкривени от високите стойности в Германия, където ръстът на заплатите все още догонва инфлацията. ЕЦБ даде знак, че това не я притеснява особено, защото други показатели за заплатите сочат умерен натиск.
И все пак инфлацията в сферата на услугите, която отразява вътрешното търсене, скочи през май, а рекордно ниската безработица може да хвърли сянка и върху това с колко ще се понижат заплатите. Предполага се, че банката ще преразгледа леко прогнозите си за растежа и инфлацията, но това не би трябвало да повлияе на очакванията й, че инфлацията ще се върне към целевите си стойности в края на 2025 г.
Следващото голямо препятствие ще бъде разминаването между ЕЦБ и Федералният резерв на САЩ, който отказа да предприеме облекчения през лятото и загатна за такова наесен – сигнал, който понижи цените на петрола и разочарова инвеститорите. Някои се опасяват, че изпреварващ ход от страна на ЕЦБ ще има негативен ефект и ще доведе до обезценяване на еврото спрямо долара и подклаждане на инфлацията.