Инвестициите в чиста енергия достигат 2 трлн. долара до края на 2024 г.
Международната агенция по енергетиката очаква инвестициите в чиста енергия да достигнат 2 трлн. долара до края на тази година, което е два пъти повече от инвестициите в изкопаеми горива.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Глобалните разходи в чисти технологии и инфраструктура са напът да достигнат 2 трлн. долара до края на тази година, въпреки че по-високите разходи за финансиране възпрепятстват новите проекти, особено в нововъзникващите и развиващите се икономики, посочват в ежегодния си доклад от Международната агенция по енергетиката (МАЕ). Въпреки този натиск обаче глобалните инвестиции в чиста енергия ще достигнат почти два пъти повече от тези в изкопаеми горива през 2024 г.
- Данните показват, че общите инвестиции в енергетиката в световен мащаб за първи път ще надхвърлят 3 трилиона долара като ⅔ от тях ще са в зелена енергия. Това включва инвестиции включително във възобновяеми енергийни източници, електрически превозни средства, ядрена енергия, мрежи, съхранение, горива с ниски емисии, подобряване на ефективността. Останалата част, малко над 1 трилион долара, ще бъде насочена към въглища, газ и петрол.
- Новият доклад предупреждава, че в много части на света все още има големи дисбаланси и недостатъци в потоците на инвестиции в енергетиката. Въпреки това те представляват едва около 15 % от световните инвестиции в чиста енергия.
- През 2024 г. най-голям дял от инвестициите в чиста енергия ще има Китай, като те ще достигнат приблизително 675 млрд. долара. Това се дължи на силното вътрешно търсене в три отрасъла – слънчева енергия, литиеви батерии и електрически превозни средства. Следват Европа и Съединените щати с инвестиции в чиста енергия съответно в размер на 370 млрд. и 315 млрд. долара. Само тези три големи икономики съставляват повече от две трети от световните инвестиции в чиста енергия
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Инвестициите в чиста енергия поставят нови рекорди дори в трудни икономически условия, което показва динамиката на новата световна енергийна икономика. На всеки долар, насочен към изкопаемите горива днес, почти два долара се инвестират в чиста енергия. Нарастването на разходите за чиста енергия се дължи на силната икономика, на непрекъснатото намаляване на разходите и на съображенията за енергийна сигурност. Но има и силен елемент на индустриална политика, тъй като големите икономики се конкурират за предимство в новите вериги за доставки на чиста енергия”, заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
АКЦЕНТ
Когато през 2015 г. беше подписано Парижкото споразумение, комбинираните инвестиции във възобновяеми енергийни източници и ядрена енергия за производство на електроенергия бяха два пъти по-големи от тези, насочени към енергията от изкопаеми горива. В доклада се подчертава, че през 2024 г. те ще нараснат до десет пъти, като фотоволтаиците ще бъдат водещи в трансформацията на енергийния сектор.
В момента в слънчевата фотоволтаична енергия се влагат повече средства, отколкото във всички останали технологии за производство на електроенергия взети заедно. През 2024 г. инвестициите във фотоволтаици ще нараснат до 500 млрд. долара на фона на спадащите цени на модулите.
КОНТРА
Глобалните инвестиции в добива на нефт и газ се очаква да нараснат със 7% през 2024 г. и да достигнат 570 млрд. долара. В доклада се констатира, че инвестициите в нефт и газ през 2024 г. в голяма степен съответстват на нивата на търсене, които все още са много по-високи от поставените цели в областта на климата.
Според доклада инвестициите в чиста енергия от страна на петролните и газовите компании достигат 30 млрд. долара през 2023 г., което представлява едва 4% от общите капиталови разходи на индустрията. В същото време инвестициите във въглища продължават да нарастват, като през 2023 г. са одобрени над 50 гигавата електроенергия от въглища без ограничение, което е най-високата стойност от 2015 г. насам.
В допълнение към икономическите предизвикателства, мрежите и съхранението на електроенергия са значителна пречка за прехода към чиста енергия. Увеличават се разходите за такава инфраструктура като през 2024 г. ще достигнат 400 млрд. долара, след като в периода 2015-2021 г. бяха на нива от около 300 млрд. долара годишно. Междувременно инвестициите в акумулаторни батерии започват да се увеличават и ще достигнат 54 млрд. долара през 2024 г., тъй като разходите продължават да намаляват.