Решението на ЕЦБ ще има позитивен ефект върху икономиката на България
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Решението на Европейската централна банка да намали основните лихви по заемите с 0.25% ще има позитивен ефект върху икономиката на България, въпреки че у нас траекторията е по-скоро обратна и лихвите плавно се повишават. Ефектът от решението на ЕЦБ ще бъде по-скоро косвен – през вноса и износа. Какво можем да очакваме – за икономиката на Европа и икономиката на България, както и има ли рискове за по-висока инфлация и обезценяване на еврото?
КАКВО РЕШИ ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА
За пръв път от 2019 г. ЕЦБ предприе намаляване на основните лихви по заемите заради обнадеждаващите данни за инфлацията. Първата крачка е сравнително плаха, но отговори на прогнозите за 0.25% намаление. Съответно лихвеният процент по основните операции по рефинансиране и лихвените проценти по пределното кредитно улеснение и депозитното улеснение ще бъдат намалени съответно на 4,25%, 4,50% и 3,75%, считано от 12 юни 2024 г.
Решението бе взето заради спада на инфлацията, който се приближи до целта на банката от 2%. Остават обаче опасенията за високия ръст на заплатите като вероятно инфлацията ще остане под целевите нива през следващата година.
Намалението на ЕЦБ се разглежда от инвеститори, икономисти и анализатори като първия от цикъл облекчения. Повечето очаквания са да има още едно намаление на лихвените проценти наесен като големите оптимисти виждат и шанс за още една стъпка в края на годината – през декември. Според икономиста Георги Ангелов обаче това е по-малко вероятният сценарий.
“Причината обаче е подобряване на икономиката – тя има по-малка нужда от монетарна подкрепа от централната банка. По-скоро реалистичният сценарий е за още едно намаление до края на годината, защото няма да има нужда от такава агресивна подкрепа от страна на ЕЦБ”, каза за Forbes България Ангелов.
За само още едно намаление говорят и в свой анализ от iBanFirst. Веселин Бекяров, главен валутен дилър на iBanFirst, посочва, че е възможно още едно намаление на лихвените проценти с 25 базисни пункта през септември.
“Инфлацията обаче вероятно ще бъде по-нестабилна през следващите тримесечия, затова цикълът на облекчаване на паричната политика може да се окаже несигурен”, допълва Бекяров прогнозата си.
РИСКЪТ
Основните притеснения, преди ЕЦБ да вземе решението си, бяха свързани с предпазливостта на Федералния резрв на САЩ, който все още не предприема решение за намаляване на лихвените проценти отвъд океана заради все още твърде високата в страната инфлация. Междувременно обаче сигналите от Европейската централна банка ставаха все повече и в крайна сметка ЕЦБ предприе изпреварващ Фед ход, намалявайки лихвите по заемите преди Фед.
Имаше страх обаче, че това може да доведе до обезценяване на еврото и допълнително подхранване на инфлацията. Тези страхове бяха опровергани.
“Позитивното е, че въпреки намалението вчера на лихвите от ЕЦБ еврото всъщност поскъпна и се запазва на добри и стабилни нива и остава силна валута. Това е позитивно за вноса на енергоресурси, например. Решението няма да се отрази негативно, въпреки че имаше такива очаквания. Еврото не се срина. Самото сваляне на лихвите показва, че ЕЦБ е уверена, че е победила инфлацията и този ефект се пренася върху България. Тази политика до голяма степен бе движена от енергийната криза и ЕЦБ е убедена, че тя си е отишла. Монетарните решения в крайна сметка се вземат според вътрешните условия. Със сигурност това притеснява ЕЦБ – твърде агресивно намаление би довело до спад на еврото и затова доста предпазливо действат и виждаме само едно намаление и то само с 0.25%”, каза Георги Ангелов.
ЕФЕКТЪТ У НАС
Всички в момента се питат как решението на ЕЦБ ще се отрази на България. Страната ни все още не е част от еврозоната и пряк ефект със сигурност не се очаква. Ще има обаче косвен такъв, най-вече през вноса и износа, убеден е Ангелов.
Статистика на Евростат отпреди няколко дни показа, че страната ни е изнесла стоки към страни в ЕС в размер на 29.3 млрд. евро през миналата година като основните ни партньори са Германия, Румъния и Италия. Страната ни е била водещ търговски партньор на Гърция.
“Голяма част от износа и услугите са към европейските пазари. В този смисъл по-силната европейска икономика ще се отрази през тези канали и ще подпомогне растежа на България. Това се вижда и от прогнозата на ЕЦБ за по-високия икономически растеж. В следващите няколко години се очаква ускорение на икономическия растеж в еврозоната”, допълва Ангелов.