Forbes Net Zero Leaders: Кои компании водят класацията за нулеви нетни емисии
Дори и когато потребителите не купуват по-устойчивите продукти на дадена компания, те забелязват, че тя се грижи за околната среда. Нагласата им е по-скоро: „Ще купя много други продукти, защото съм убеден, че това е отговорна компания“, разказва Ченг Хе, асистент по бизнес в Университета Уисконсин-Мадисън, където изследва как потребителите оценяват усилията на компаниите за опазване на околната среда.
Годишният списък на Forbes Net Zero Leaders представя 100 компании, които бележат най-голям напредък при компенсиране на своите емисии на парникови газове и допринасят за намаляване на глобалното затопляне, като елиминират или компенсират замърсяването, причинявано от самите тях, техните доставчици и клиенти.

Кои са най-отговорните компании по отношение на усилията им за опазване на околната среда?
Филип Морис Интернешънъл заема първо място, следвана от Джонсън и Джонсън и Тесла.
Във втория годишен списък на Forbes Net Zero Leaders (лидери с нулеви нетни емисии) попадат 100 публични компании от САЩ, които са в най-добра позиция да намалят своите емисии на парникови газове и в крайна сметка да ги компенсират до 2050 г. Това включва усилия за постигане на нулеви нетни емисии в три категории: собствени емисии на компаниите (познати сред специалистите по устойчиво развитие като емисии от Обхват 1); емисии, свързани с потреблението на електроенергия (Обхват 2); емисии, свързани с всички дейности на компанията, включително такива, произведени от доставчици и отпадъци, генерирани от употребата на продуктите от потребителите (Обхват 3).
Начело на списъка е Филип Морис Интернешънъл, която се изкачва до челото от 7-мо място през миналата година, следвана от Джонсън и Джонсън, която не намери място в миналогодишния списък. Други компании с голям скок напред в класацията са Тесла, която достига от 71-во място през миналата година до 3-то място тази година; The Clorox Co., която се изкачва от 98-мо място до 17-то място; и Microchip Technology Inc., базирана в Аризона компания за производство на интегрални схеми, която се изкачва от 33-то на 6-то място.
Ангажиментите за устойчивост са в подем
Броят на компаниите, които работят по изпълнението на значими задължения за опазване на околната среда в рамките на Инициативата за научнообосновани цели (глобален проект на неправителствени организации с участието на Глобалния договор на ООН), нарасна от 2 079 през 2022 г. до 4 204 в края на 2023 г.
„С всяка изминала година регламентите за отчитане стават все по-строги и компаниите трябва да представят по-точни данни за своите емисии и инвестиции“, обяснява Кларк Бар, който ръководи разработването на методологията за решения, свързани с климата, на глобално ниво.
Филип Морис Интернешънъл, която осъществява преход към бездимни продукти, като например нагреваеми тютюневи изделия, тютюн за дъвчене, никотинови изделия за орална употреба и устройства за вейпинг, планира до 2030 г. бездимните алтернативи да формират две-трети от приходите на компанията. Тя е напът да постигне въглеродна неутралност за емисиите от Обхват 1 и 2 следващата година, каза Дженифър Мотълс, главен директор „Устойчиво развитие“ във Филип Морис Интернешънъл . Плановете на компанията предвиждат достигане на нулеви нетни емисии от Обхват 3 до 2040 г.
„Стратегията за устойчивост не е нещо, което е „добре да имате“ или нещо, което правите, защото можете да си го позволите“, посочва Мотълс. „Имате стратегия за устойчивост, защото за вас е важно да намалите рисковете, защото е важно да оптимизирате ресурсите, защото е важно да създавате стойност, защото е важно да си осигурите конкурентно предимство“.
За компания с толкова големи инвестиции в отрасъл земеделие, каквато е Филип Морис Интернешънъл, нулевите нетни емисии не означават само намаляване на емисиите. „Става дума и за опазване на екосистемите и биоразнообразието“, казва Мотълс и добавя, че компанията се стреми към положително въздействие върху горите, като напълно премахне обезлесяването в своята верига на доставки на хартия и инвестира в повторно залесяване. „Залесяването може да спомогне за създаване на въглеродни кредити, които могат да се използват за неизбежните емисии от Обхват 1 и 2 [емисии]“, споделя още Дженифър Мотълс.
Репутация, насочена към младото поколение
За T-Mobile, която скочи от 93-то място през миналата година на 14-то място тази година и така се превърна в най-високо класираната телекомуникационна компания в списъка, нулеви нетни емисии означава да се упражнява строг контрол върху количествата електроенергия, необходими за работата на мрежата. Това включва слънчеви ферми на покривите на сградите, където се помещават големи кол центрове, вентилатори, които заместват охлаждащите инсталации на мобилните антени, смарт термостати и LED осветление във всички обекти на компанията, както и смарт механично оборудване в централата на компанията в Белвю, Вашингтон.
„Компанията също така се пренасочи към 100% възобновяеми източници на енергия през 2021 г. и е единственият доставчик на телекомуникационни услуги в САЩ, който е успял да постигне това“, каза Бригита Уит, вицепрезидент за социално въздействие и устойчивост на компанията. T-Mobile намали общите си емисии с около 30%. Тя казва, че емисиите от Обхват 3, т.е. измерването на емисиите на доставчиците и отпадъците от употребата на телефони от потребителите „е най-трудното нещо за всички нас, защото те са извън нашия контрол. Това е една от най-големите възможности за нас“.
Както казва изследователят от Университета в Уисконсин Хе: „Дъщеря ми е във втори клас, синът ми е в детската градина. Има страшно много материали, чрез които децата научават, че устойчивото развитие е много важно. И ще става все по-важно фирмите да поддържат своята репутация на устойчиви организации, особено за по-младото поколение“.
Методология
Списъкът Net Zero Leaders на Forbes е създаден на базата на сурови данни, получени от изследователските компании Sustainalytics и Morningstar. Sustainalytics предоставя своите рейтинги за нисковъглероден преход, в които е оценена надеждността на управлението на климата, стратегиите, управлението на риска и др. на всяка компания. Morningstar предоставя анализ на това как финансовата позиция и конкурентоспособност на всяка компания може да спомогне за преодоляване на трудностите в дадения отрасъл и на неизбежните икономически спадове. По формула, използваща получените данни, е създадена единна система от показатели и са класирани 100-те компании в списъка. Forbes разработи процеса и формулите, чрез които данните бяха комбинирани в една нормализируема оценка, на базата на която е направено класирането.
На включване в списъка подлежат само публични предприятия от САЩ, оценени на поне 1 млрд. долара. Компаниите не заплащат такса за разглеждане на техните кандидатури за включване в списъка, както и във всички други списъци на Forbes.