Световната банка повиши прогнозата си за глобалния растеж
Световната банка повиши прогнозата си за световната икономика през тази година, но предупреди, че появата на нови търговски бариери и протекционистични политики представляват дългосрочна заплаха за глобалния растеж.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В последния си доклад “Глобални икономически перспективи“ Световната банка прогнозира, че глобалният растеж ще се задържи на стабилно ниво от 2,6% през тази година, което е повишение спрямо прогнозата й от януари за 2,4%.
- Според анализа производството ще се повиши до 2,7% през 2025 г.
- Световната икономика се стабилизира, след като през последните години беше разтърсена от пандемията от COVID-19 и войните в Украйна и Близкия изток.
- Малко по-добрата прогноза се дължи на устойчивостта на американската икономика, която продължава да не се поддава на очакванията въпреки по-високите лихвени проценти. Като цяло развитите икономики нарастват с годишен темп от 1,5%, като производството в Европа и Япония остава слабо.
- За разлика от тях нововъзникващите пазари и развиващите се икономики нарастват с темп от 4%, водени от Китай и Индонезия. Въпреки това бавният растеж продължава да преследва най-бедните икономики в света, които все още се борят с инфлация и голям дълг. Световната банка отбеляза, че през следващите три години страните, в които живее над 80% от световното население, ще имат по-бавен растеж.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Четири години след сътресенията, причинени от пандемията от COVID-19, конфликтите, инфлацията и затягането на паричната политика, изглежда, че световният икономически растеж се стабилизира”, заяви главният икономист на Световната банка Индермит Джил в изявление, придружаващо доклада.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Цените все още намаляват по-бавно, отколкото прогнозираше преди шест месеца като Световната банка предвижда глобалната инфлация да се забави до 3,5 % през 2024 г. и до 2,9 % през следващата година. Този постепенен спад вероятно ще накара централните банки да отложат намаляването на лихвените проценти, което ще помрачи перспективите за растеж в развиващите се икономики. Федералният резерв на САЩ например все още остава особено предпазлив.
Въпреки подобрените перспективи световната икономика продължава да изпитва значителна несигурност заради продължаващата война на Русия в Украйна и възможната допълнителна ескалация в Близкия изток.
Търговското напрежение между двете най-големи икономики в света – САЩ и Китай – също се засилва и може да направи международната търговия по-нестабилна. Световната банка отбеляза, че подобни мерки, като наложените от Вашингтон по-високи мита върху вноса на китайски стоки, могат да изкривяват веригите за доставки