ЕЦБ остава на безопасна територия
Цикълът рестриктивни политики на Европейската централна банка (ЕЦБ) все още не е приключил и институцията все още е на безопасна територия, заяви председателят Кристин Лагард. Новината идва малко, след като централната банка намали основните лихви по заемите с 0.25 на сто за пръв път от 2019 г. Инвеститорите се надяват, че ще има още облекчения наесен, но ЕЦБ не се ангажира с обещание и заяви, че ще стъпи на данните.
“Не сме приключили цикъла от рестриктивни политики. Трябва да продължим, докато не достигнем до инфлация от 2%. Има различни фази на цикъла на паричната политика. Първата беше бързо и енергично затягане: 450 базисни пункта за малко повече от година, по време на което разделихме инфлацията наполовина – от 10,6% до 5,2%. След това преминахме към фаза на задържане. Тя продължи девет месеца, като инфлацията спадна от 5,2% на 2,6%. Трябва да имаме достатъчно доверие в дезинфлационния път”, заяви Кристин Лагард.
Доверието в дезинфлационния път на практика накара ЕЦБ да предприеме първата стъпка към облекчаване – ход, който изпревари Федералния резерв на САЩ. Мнозина се опасяваха, че това ще доведе до обезценяване на еврото спрямо долара и ще подхрани инфлацията, но валутата остана силна.
“Ако погледнете активността, ако погледнете пазара на труда, активността е по-силна в Съединените щати. Търсенето там е по-силно и стимулира инфлацията в много по-голяма степен, отколкото в еврозоната. Пазарът на труда в САЩ също е различен, защото вероятно е по-затегнат от нашия. Всеки от нас трябва да реагира въз основа на съответните си икономики. Но отчитаме и страничните ефекти”, коментира Лагард.
Според Лагард инфлацията ще продължи да спада през следващите 18 месеца, което мотивира централната банка да разхлаби колана.
“На всеки етап от пътя, не само когато имаме нови прогнози, ще правим преоценка”, обещава Лагард.
Тази преоценка обаче не означава автоматично допълнителни облекчения – ЕЦБ може да прецени да задържи решение за по-нататъшно намаление, ако актуални данни за БВП, разходите за труд и производителност го изискват. Банката очаква да достигне до целта си от 2% инфлация през 2025 г., но очаква “неравности по пътя”.