Европейската инвестиционна банка ни помага за изграждането на двете нови ПАВЕЦ
Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Националната електрическа компания ще работят заедно за изграждането на двете нови помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ) край Доспат и Батак, съобщиха от ЕИБ.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Европейската инвестиционна банка ще предостави консултантска помощ на Национална електрическа компания при подготовката за изграждане на двете ПАВЕЦ – край Доспат и Батак.
- По силата на споразумението консултантската служба на ЕИБ ще проучи техническата пригодност и икономическата жизнеспособност на двата проекта, а също така ще оцени и техните предимства и рискове. Това ще позволи на НЕК да вземе информирани решения от съществено значение за развитието на двата проекта.
- Освен, че това ще повиши стабилността на българската електропреносна мрежа, двата проекта ще подобрят и енергийната сигурност на страната ни.
- Предвижда се електроцентралите, чиято стойност се оценява на около 900 млн. евро всяка, да влязат в експлоатация до 2032 г.
АКЦЕНТ
Помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) може не само да генерира водноелектрическа енергия, но и да я съхранява и след това да я подава към електрическата мрежа при необходимост, подобно на огромна батерия.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Това ще повиши капацитета за съхранение и ще укрепи доставките на електроенергия в България е Европейския съюз”, посочват от ЕИБ.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
Общо 1600 мегавата допълнителни производствени мощности трябва да осигурят двете ПАВЕЦ.