Илън вече не се интересува от Tesla: Най-големите фенове на Мъск се обръщат срещу него
Години наред Илън Мъск нямаше по-голям фен от инвеститора на Tesla Рос Гербер. Когато той се подигра на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) в Twitter преди няколко години, Гербер го предупреди, че така „просто помагаш на врага“. Когато бордът на Tesla поиска от акционерите през 2018 г. да дадат на Мъск акции, потенциално струващи десетки милиарди долари, Гербер го подкрепи, защото „истинските акционери са изцяло с Илън“.
Но след година, в която Мъск прави все по-противоречиви коментари и се фиксира върху по-нови начинания, като X/Twitter и стартъпа му за изкуствен интелект xAI, на Гербер му стига. Главният изпълнителен директор на базирания в Лос Анджелис мениджър на богатства Гербер Кавазаки внезапно се превърна в остър и откровен критик на предприемача, на когото отдавна се възхищава. И с предстоящото гласуване на акционерите за възстановяване на пакет от заплати за изпълнителния директор на Tesla на стойност около 50 милиарда долара, той ще гласува с „не“ – първият път, когато толкова публично се противопостави на една от препоръките на борда на Tesla.
„Когато гласувах за пакета през 2018 г., това се основаваше на информацията, която имах по това време, и на факта, че Илън работеше в Tesla на пълен работен ден“, каза Гербер пред Forbes. „Сега нежеланието ми да гласувам за това е свързано с нови фактори, най-важният от които е, че той вече не работи за Tesla. Той работи за xAI и работи за X. Tesla не е негов приоритет.“
Гербер не е единственият фен на Tesla, който се обърна срещу Мъск след години на отдаденост. Лео Когуан, който веднъж описа Мъск като „единствения човек, когото наистина уважавам на Земята“ и твърди, че е най-големият акционер на дребно на Tesla, също гласува против предложението на борда за възстановяване на наградите за акции на Мъск, който беше запориран от съдия от Делауеър през януари . „Открих, че Tesla има един акционер, едноличен борд и един изпълнителен директор тиранин“, каза Когуан пред Forbes. „Приоритетът е той да работи и да върши работата си като главен изпълнителен директор на Tesla.“
Мъск многократно отхвърля обвиненията, че не е достатъчно фокусиран върху Tesla, въпреки че броят на другите компании, които управлява, непрекъснато расте, включвайки SpaceX, Boring Co., Neuralink, X и xAi. „Работя почти всеки ден от седмицата. Рядко ми се случва да си взема почивен неделен следобед“, каза той в скорошен разговор за печалбите. „Ще се уверя, че Tesla е доста просперираща. Тя е просперираща и така ще бъде и в бъдеще.”
По-упоритите институционални инвеститори също бяха уплашени от лудориите на Мъск и гласуваха против предложението за компенсация, включително суверенния фонд на Норвегия, Amalgamated Bank, Калифорнийската система за пенсиониране на държавните служители и Nordea Asset Management, както и консултантските фирми Institutional Shareholder Services и Glass Lewis.
Заедно със заплатата на милиардера, годишното събрание на акционерите на 13 юни също ще подложи на гласуване плановете на Мъск да рекорпорира Tesla в Тексас от Делауеър – където той премести компанията, за да се възползва от по-лекия подход на държавата към регулирането на бизнеса. Също така ще се гласува нов борд с близки до него, като брат му Кимбал и Джеймс Мърдок.
Мъск и настроените анализатори на акции като Дан Айвс от Wedbush и Адам Джонас от Morgan Stanley очакват гласуването за компенсациите да излезе в негова полза въз основа на проучвания сред акционерите. „Досега приблизително 90% от акционерите на дребно, които са гласували, са гласували в полза“ на резолюцията, написа Мъск в Туитър на 8 юни. „Общественото мнение е недвусмислено подкрепящо“.
Гербер не е толкова сигурен. Мъск, който притежава 13% от компанията, „не може да гласува за бонуса си, така че ако извадите това, всичко се свежда до институционалните акционери, които са съветвани да гласуват против“, каза той. „В момента гледам на резултата като на хвърляне на монета.“
Това, че резултатът не е предрешен, предполага нещо като равносметка за Мъск, който е паднал в общественото уважение от широко възхваляван сериен предприемач и визионер в областта на чистите технологии до непостоянен милиардер, който изглежда не се интересува от обидите на настоящи и потенциални клиенти на Tesla, регулаторите и дори президенти. Изглежда, че той прекарва повече време в публикуване в X на своите 187 милиона последователи, отколкото в разработване на стратегии с инженери за нови модели и функции. Резултатът: подстрекателски туитове, които са антисемитски, расистки и анти-транс и високопоставени пропуски като обемистия Cybertruck на Tesla. Нищо от това не помага на марката на компанията, тъй като конкуренцията на пазара на EV става все по-ожесточена.
„Мисля, че сред всички собственици и акционери на Tesla има истинска тъга и разочарование, че Илън наистина вече не го е грижа за Tesla“, каза Гербер.
Цената на акциите на Tesla падна с 1.8% до 170.66 долара във вторник и е намаляла с почти 30% тази година.
НЕЯСНО БЪДЕЩЕ
Гласуването за огромния бонус на Мъск се провежда в момент, когато бъдещето на водещата компания за електрически превозни средства изглежда по-малко сигурно, отколкото беше дори преди година – и когато опасенията относно фокуса на Мъск и бизнес преценката му нарастват.
Бизнесът на Tesla в Китай се охлажда и отчете мрачни резултати за първото тримесечие през април, като нетният доход спадна с 55% и понижение в продажбите, което надхвърли консенсусните очаквания. Малко след това Мъск шокира пазарите с новината, че необяснимо е уволнил повечето членове на екипа на Supercharger на Tesla, светло място в приходите, тъй като все повече производители на автомобили плащат на компанията за достъп до нейната обширна мрежа за зареждане на електромобили. Впоследствие много членове на екипа бяха наети отново, според съобщения в медиите, но компанията също така се сблъска с напускане на ключови лидери, като старши вицепрезидентът Дрю Баглино, ръководителят на публичната политика и бизнес развитие Рохан Пател и Ребека Тинучи, която ръководеше екипа на Supercharger .
Мъск също спря да говори за някои от отдавна заявените си цели. По време на обявяването на печалбите на Tesla през април той не спомена целта си Tesla да продаде 20 милиона електромобила в световен мащаб до края на десетилетието и не предостави подробности за електрическите модели с по-ниска цена, които пазарът чака, откакто за първи път обеща за тях през 2006 г. Това е критичен проблем, тъй като те са необходими, за да отблъснат все по-тежката конкуренция, като например китайската BYD, която вече продава електромобили, които са много по-евтини от седана Model 3 и кросоувъра Model Y на Tesla.
Вместо това Мъск се насочи към популяризирането на Tesla като компания с изкуствен интелект, като говори за драматични планове за бизнеса с робо таксита и хуманоидни роботи. Но нито едно от двете няма вероятност да генерира значителни приходи в продължение на години, ако приемем, че компанията може да ги превърне в търговски реалности. Неговото интензивно прегръщане на AI, като xAI току-що набра 6 милиарда долара, също бележи още един обратен завой, предвид ужасните му предупреждения за възхода на изкуствения интелект, започнал преди десетилетие.
След като Мъск купи Twitter, неговият дял в Tesla се сви значително, защото той продаде акции за милиарди долари, за да финансира покупката. По-рано тази година той започна да твърди, че заслужава по-голям дял от собствеността в Tesla, защото се притеснява от поглъщане от „съмнителни“ интереси. „Неудобно ми е да развивам Tesla като лидер в AI и роботиката, без да имам 25% контрол върху гласуването“, каза той на X.
Тези съмнителни интереси изглежда включват някои от предишните му твърди поддръжници, които сега виждат подобни изявления като доказателство, че Мъск вече не дава приоритет на Tesla и има „конфликт на интереси“, каза Когуан пред Forbes. Например CNBC наскоро съобщи, че Мъск е поискал от Nvidia да пренасочи пратка от силно търсени H100 AI чипове от Tesla към xAi и X.
„Той изнудва публично 25% от Tesla“, каза Когуан. Акционерите, които одобрят компенсацията за акциите му, „ще дарят повече акции на и без това непостижимо дълбокия му джоб“.
Председателят на компанията Робин Денхолм работи за привличане на повече подкрепа от инвеститорите за компенсационния пакет на Мъск, базиран на това, че Tesla постига различни пазарни капитализации и финансови цели, изложени през 2018 г., като твърди, че увеличаването на дела му ще му помогне да остане мотивиран да даде приоритет на компанията. „Ратифицирането на пакета за заплащане наистина е свързано с честност – справедливост към нашия главен изпълнителен директор“, каза тя пред CNBC миналата седмица.
Нейният аргумент беше убедителен за инвеститорите, включително милиардера Рон Барон, който излезе в полза на плана за компенсация миналата седмица. „Без неговия безмилостен стремеж и безкомпромисни стандарти нямаше да има Tesla“, каза той в отворено писмо.
Със сигурност има доказателства, че стремежът на Мъск е единствената причина за успеха на компанията. Но все по-противоречивото му поведение изглежда също вреди. Имиджът на марката драстично падна в скорошно проучване на Axios Harris 100 за най-видимите компании в Америка. Tesla падна до 63 в проучването, което е сериозен спад от осмото място, което заемаше компанията през 2021 г. Гербер смята, че нещата може само да се влошат.
„Представянето на компанията е толкова лошо, откакто той купи Twitter“, каза той. „Изглежда има отричане от всички около Илън и това засяга продажбите на Tesla, а неговата антисемитска, расистка система от вярвания е вредна за марката на Tesla.“
„Сякаш всички там просто живеят във фантазия, че някак си всичко ще бъде наред, защото магьосникът ще дойде и ще изобрети някои роботи, които ще спасят Tesla.“
Автор: Алън Онсман, Forbes