Инфлацията в САЩ – все още далеч от целите
Индексът на потребителските цени в САЩ остава без промяна за май, показват данните на Бюрото по трудова статистика.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Индексът на потребителските цени не се е повишил през май, тъй като инфлацията в страната леко е отслабила упоритата си хватка върху икономиката на САЩ, съобщи Министерството на труда. Отчита се обаче ръст на годишна база от 3.3%.
- Месечните данни са по-лоши от прогнозите на икономистите, които очакваха ръст от 0.1% спрямо април и 3.4% увеличение на годишна база. Месечният показател нарасна с 0,3% през април, а годишният – с 3,3%.
- Като се изключат волатилните цени на храните и енергията, основният индекс на потребителските цени се повиши с 0,2% на месечна база и с 3,4% спрямо година по-рано, в сравнение със съответните оценки за 0,3% и 3,5%.
- След доклада фючърсите на фондовите пазари се повишиха, а доходността на държавните ценни книжа се понижи.
АКЦЕНТ
Според публикувания в сряда сутринта правителствен показател за базисната инфлация през миналия месец инфлацията е спаднала до най-ниското си ниво от април 2021 г. насам, което е добре дошло за инвеститорите и бъдещите кредитополучатели, желаещи по-ниски лихвени проценти.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Тенденцията за намаляване на инфлацията се дължи на факта, че Федералният резерв повиши лихвените проценти в опит да забави потребителските разходи. Въпреки че засега Фед остава предпазлив по отношение паричната политика, надеждите са, че централната банка на САЩ ще намали лихвите наесен. Инфлацията остава по-висока от целта от 2%. Икономистите на Goldman Sachs прогнозират, че общата инфлация по индекса на потребителските цени ще спадне до 3,1% до края на 2024 г. и до 2,6% до края на 2025 г.
Комитетът за определяне на лихвените проценти на Очаква се днес да приключи заседанието на Фед и да стане ясно дали лихвените проценти ще бъдат намалени по-рано. Вероятно обаче няма да има изненади Фед ще запази лихвените проценти на двугодишния връх от над 5%
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Индексът на потребителските цени е най-често използваният измерител на инфлацията, който проследява промените в цените на кошница от основни стоки и услуги. Годишната инфлация на индекса на потребителските цени достигна своя връх от 9,1% през юни 2022 г.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
5.3%. Толкова е по-скъп средният наем, отколкото през май 2023 г., според индекса на потребителските цени. Цените на наемите бяха едни от най-сериозно ударените от инфлацията през последните години. Малко преди началото на инфлационния цикъл цените през май 2020 г. са около 25% по-ниски.