Предимствата и недостатъците да си купим франчайз
Имам приятели, които след 20 години в корпоративния свят се замислят да го напуснат и да стартират свой собствен бизнес. Това не е лесна задача и повечето остават само с намерението. Стартирането на бизнес днес не е лесна задача, има много регулации и сериозна конкуренция. Можем да изберем междинен вариант – франчайз. Хем ще имаме собствен бизнес, хем няма да има нужда да стартираме от нулата. И тук си има предимства и недостатъци, които ще разгледам съвсем накратко.

Предимствата: един франчайз бизнес идва със своята история и вие може да проучите как се развива и как се справят други хора, които са решили да поемат по този път. Предишният опит не ви гарантира, че в бъдеще нещата ще са така, но все пак е някаква информация, която може да анализирате. Това би ви помогнало да получите и финансиране от банката, ако ви е необходимо.
Франчайзът идва с установена система за опериране. Т.е. вие няма нужда да измисляте топлата вода. Освен това не трябва да се подценява и бранда, който ще имате и клиентите, които веднага ще се появят само заради вече изградения имидж. Не на последно място при франчайза може да спестите разходи от закупуване на оборудване и суровини, защото те се договарят на централно ниво и така вие да се възползвате от отстъпки.
Недостатъците: не може да има само хубави неща и затова да видим недостатъците. Всички предимства, които изброих струват пари и вие си ги плащате под формата на различни такси. Трябва да видите дали таксите не са високи за вас и дали ще ви излязат сметките.
Да бъдете собственик на франчайз не е съвсем като да сте независим собственик. Ако сте си купили франчайз на Макдоналдс не може да решите да включите и кебапчета в менюто понеже до вас има голям строителен обект. Т.е. свободата ви е ограничена в някаква степен. Също така не трябва да забравяте и за репутационния риск. Макар бранда да ви помага много, може да се натъкнете на вариант, когато някой ваш колега има репутационни проблеми и това ще се отрази на всички хора от франчайз веригата.
Много добър пример е Карфур, които фалираха преди години в България. Всъщност, това, което фалира беше франчайз на една известна гръцка фирма, но хората останаха с впечатлението, че Карфур фалира и всички негативи останаха за бранда.
Дали е добре да си купиш франчайз е въпрос на личен избор. За някой ще натежат предимствата, за друг недостатъците. Със сигурност това е някаква междинна форма да си собственик на бизнес и за много хора би била подходяща стъпка да скочат в областта на предприемачеството.