Решението на Фед попарва надеждите за още облекчения в Европа тази година?
Решението на Фед да остави основните лихви по заемите без промяна е още една причина за колебливост от страна на Европейската централна банка. ЕЦБ загатна за още облекчения наесен, без обаче да се ангажира с конкретни обещания и сигналите отвъд океана вероятно ще окажат влияние.

Икономистите очакваха поне три облекчения от Фед в рамките на годината, но засега централната банка на САЩ изглежда може да се ангажира само с едно и то в края на 2024 г. – през декември. Това означава, че ЕЦБ все още води пред Фед с една стъпка към разхлабването на паричната политика и въпреки че засега няма негативен ефект от облекченията на лихвите в Европа и валутата остана стабилна, във Франкфурт добре знаят, че всеки следващ допълнителен ход в разрез с политиката на САЩ може да доведе до негативен резултат – да отслаби еврото и да доведе до по-висока инфлация, каквито всъщност бяха и страховете на инвеститорите в началото, пишат в свой анализ от Bloomberg.
От ЕЦБ подчертават, че зависимостта от решенията в САЩ не е толкова голяма и политиките се вземат по-скоро на база макроикономически показатели. Въпреки това, пишат от Bloomberg, другите централни банки трудно устояват на гравитационното привличане на паричната политика на най-голямата икономика в света.
От макроизследователския отдел на ING са категорични, че решението на Фед ще даде храна за размисъл на ЕЦБ и ще накара банката да бъде по-предпазлива що се отнася до по-нататъшни облекчения. Такива сигнали има от различни служители на банката, включително самата Кристин Лагард, която заяви, че лихвените проценти не са “линейна низходяща пътека” и че ЕЦБ може да ги остави непроменени за повече от едно заседание в бъдеще.
Големи са страхове, че разминаването между Фед и ЕЦБ ще има негативни последствия за Европа, но общият ефект от различията в паричната политика не е еднозначен. По-строгата от очакваното политика на Фед би могла да доведе и до надлежно ограничаване на глобалните финансови условия – което да доведе до по-силен потискащ ефект върху европейската икономика с по-малък натиск върху цените. Друга причина за предпазливост е неотдавнашното покачване на инфлацията в еврозоната, което засилва опасенията, че ЕЦБ може да се сблъска с подобни на Фед пречки при понижаването на лихвите. Пазарите на труда са напрегнати и от двете страни на Атлантическия океан.