Цената на евросанкциите срещу китайския внос на електромобили
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
До 38% могат да достигнат европейските мита върху китайския внос на електрически автомобили – ход, с който Брюксел цели да пребори субсидирания от властите в Пекин сектор, заливащ европейските пазари с евтини електромобили. Китай вече заплаши с отговор, но големият въпрос е докъде ще стигне тази битка и можем ли да говорим за икономическа война.
Краткият отговор на този въпрос е не. Все още е рано да се говори за огромно икономическо противопоставяне, дори предвид ударите, които си разменят САЩ и Китай на полето на технологиите. Най-чистият изход е мащабна сделка за свободна търговия.
СУБСИДИРАНИЯТ ВНОС НА КИТАЙСКИ ЕЛЕКТРОМОБИЛИ
Войната на Европа в момента е срещу субсидираният от Китай сектор на производството на електрически автомобили. Именно по тази линия започна първото подобно разследване на Европейската комисия. На проверката сътрудничиха няколко китайски компании, на които в крайна сметка ще бъдат наложени по-ниски мита. Комисията предлага 17.4% мита за BYD, 20% за Geely и 38.1% за SAIC. Другите производители на електромобили в Китай ще бъдат обложени със среднопретеглено мито от 21%. Онези, които не са сътрудничили обаче, ще бъдат обложени на 38.1% мито. Санкциите обаче са предварителни. Междувременно Китай заплаши с отговор и призова Европа за “крачка назад”. Според Георги Ангелов обаче целта на случващото се в момента е Пекин да седне на масата за преговори.
“Това са предварителни санкции. Целта е да накара отсрещната страна да седне на масата и да се разберат за нещо друго – ограничаване на субсидиите и пречките пред европейските компании. Това би бил добър вариант – да се изработи споразумение, от което и двете страни да са доволни. Това води до повече иновации, по-голям избор за потребителите. Има такъв шанс, но дали ще се използва – трудно е да се каже. Ако не – ще видим контрамерки и всяка страна ще избере какво да наложи”, каза за Forbes икономистът Георги Ангелов.
По думите му друг проблем е липсата на реципрочност заради затворения китайски пазар, който не допуска европейския бизнес. “Тези стъпки от ЕС са знак, че ако Китай иска достъп до европейска пазар, трябва да отвори реципрочно и своя собствен. В Европа не говорим за чист протекционизъм, какъвто е случаят със САЩ, които наложиха 100% мита върху вноса на електрически коли от Китай. Тук се търси изравняване със субсидията, която се получава от китайското правителство. Европейците се опитват по-пазарно да действат, не искат да затворят пазара за конкуренция”, допълни Ангелов
ПОДХОДЪТ НА САЩ
Подходът на САЩ всъщност е доста по-различен. Вашингтон вдигна митата за вноса на електромобили и критични суровини в средата на миналия месец. При зелените коли повишението на митото ще е от сегашните 25 на сто до 100%. Засегнати са и други стоки на обща стойност 18 млрд. долара, включително и тези в сектора на чистата енергия като панелите. Това обаче е добра новина за Европа, смята Ангелов.
“САЩ затвори изцяло достъпът на китайски стоки в сектора на зелените технологии, което отваря ниша за европейските компании, които да изнасят. Това може да се окаже позитивно, ако те решат да се възползват. Има перспектива европейските компании да заемат частично или изцяло мястото на китайския внос”, допълва Ангелов.
ВОЙНА НА ЧИПОВЕ
Големият въпрос е какво ще се случи, ако се стигне до ескалация между Китай и Тайван. С пазарен дял от 68% Тайван остава водеща световна сила в производството на чипове като на практика много голяма част от съвременните полупроводници в света се произвеждат там – около 90%.
“САЩ не мисли вече толкова икономически, а по-скоро от гледна точка на сигурността и независимостта от Китай. Пекин се разглежда като враг в стратегически план и Вашингтон не иска да зависи от вноса на чипове или стратегически суровини. И САЩ, и Европа искат да изградят собствен капацитет, за да не зависят от китайския внос. С началото на войната на Русия в Украйна Европа осъзна, че е много зависима от руски газ и държавите започнаха да мислят от какво друго са зависими. Оказа се, че 90% от чиповете се произвеждат в Тайван. Това означава, че при евентуален проблем там целият свят ще блокира. Руският газ може да се замени за няколко седмици. Капацитетът за производството на чипове, от които зависи цялата автомобилна индустрия, електрониката, военните – това не може да се замени за седмици”, каза Георги Ангелов.
РЕШЕНИЕТО
Решението според Ангелов е постигане на мащабна сделка за свободна търговия, която да изясни кои пазари са отворени и при какви условия, както и какъв е размерът на позволената държавна помощ. Това обаче звучи по-скоро като утопия и не е ясно колко е постижимо в момента.
“По-скоро ще виждаме еднократни действия – една страна която прекалява със субсидиите в даден сектор, ще получи наказание от другите, за да я накарат да влезе в някакви рамки”, коментира Ангелов.