Евро 2024: Футболен бизнес за милиарди
Европейското първенство по футбол отдавна се е превърнало в бизнес за милиарди. Докато футболните фенове очакват с нетърпение мача на откриването на Евро 2024 в Мюнхен, в който домакините от Германия ще се изправят срещу националния отбор на Шотландия, ние разглеждаме икономическите факти и мерките за опазване на климата, които ще съпътстват голямото спортно събитие.
УЕФА очаква общи приходи в размер на 2.4 милиарда евро от турнира, което е увеличение от 26% в сравнение с Евро 2016 (поради пандемията от коронавирус, която съпътстваше Евро 2020, сравнението с Евро 2016 е по-акуратно). Най-големият дял от приходите ще бъде генериран от правата за излъчване, които се очаква да донесат 1.44 млрд. евро. Търговските права ще допринесат с още 568 млн. евро, а приходите от продажба на билети се оценяват на 300 млн. евро.
Nike, Adidas и Puma, трите най-големи производители на спортни стоки в света, са другите печеливши от първенството. В миналото те са реализирали значителни печалби от големите футболни турнири. По време на Световното първенство по футбол през 2010 г. в Южна Африка например Adidas удвои броя на продадените фланелки, а Nike отбеляза 15% увеличение на продажбите през тримесечието на Световното първенство по футбол през 2014 г. в сравнение с предходната година. Представянето на отборите на Евро 2024, които носят екипите на марките, ще има пряко въздействие върху продажбите и следователно върху печалбите на компаниите.
Четвърт милиард евро от туризъм
Евро 2024 ще бъде от полза и за туристическата индустрия. Очакват се около 2.7 млн. посетители на стадионите и около 7 млн. фенове във фен зоните, което ще доведе до увеличаване на броя на нощувките и приходите в хотелиерството и ресторантьорството. Германският национален туристически борд (GNTB) очаква допълнителен обем на нощувките от до 4% в дните на мачовете в десетте града домакини. Компании като Sixt и Lufthansa са основните бенефициенти на повишената туристическа активност. По данни на Института за икономически изследвания “Лайбниц” в Хале (IWH) в резултат на Евро 2024 Германия ще отчете допълнителни приходи от туризъм в размер на общо четвърт милиард евро.
Въпреки потенциалните приходи, ЕВРО 2024 ще доведе и до значителни разходи. УЕФА е предвидила бюджет от 645.5 млн. евро, който покрива разходи като наем на стадиони, телевизионна продукция, доброволци, транспорт и сигурност. Германските градове също ще трябва да инвестират в подобряване на необходимата инфраструктура и организиране на фен зони. Само Берлин планира да похарчи 56 млн. евро за мобилност, администрация и фен зони.
Фокус върху устойчивостта
В допълнение към икономическите аспекти, Европейското първенство през 2024 г. ще се фокусира и върху целите за устойчивост. УЕФА си е поставила за цел да намали въглеродните емисиите на турнира. Това например включва субсидирани железопътни пътувания за феноветe, a за много от спонсорите на турнира целите за устойчивост са бизнес приоритет.
Китайският производител на електрически автомобили BYD е официален спонсор в областта на електрическата мобилност и също допринася за изпълнението на тези инициативи за устойчивост. BYD постигна оборот от около 78.6 млрд. евро през 2023 г. и е известен със своите технологични иновации в областта на електрониката, автомобилите и възобновяемите енергийни източници. Компании като Adidas, LIDL или Coca-Cola, които също са официални спонсори, са поели ангажименти да намалят драстично емисиите си в бъдеще. Накратко – Европейското първенство по футбол е не само интересно събитие за феновете, но и възможност за икономически растеж и екологичен пример при провеждането на големи събития.