Еврото се стабилизира след сътресенията заради Фед
Еврото се стабилизира, след като вчера се понижи заради решението на Федералния резерв на САЩ да остави основните лихви по заемите без промяна.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Единната европейска валута се котира за 1,07 долара, задържайки се на приблизително същото равнище от късно снощи. Ден по-рано курсът на еврото спрямо долара бе 1,08.
- Валутата остава сравнително стабилна за радост на икономистите, които се притесняваха, че изпреварващото решение на Европейската централна банка да понижи лихвите по заемите преди Федералния резерв на САЩ, ще понижи еврото и би могло да подхрани инфлацията.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Позитивното е, че въпреки намалението вчера на лихвите от ЕЦБ еврото всъщност поскъпна и се запазва на добри и стабилни нива и остава силна валута. Това е позитивно за вноса на енергоресурси, например. Решението няма да се отрази негативно, въпреки че имаше такива очаквания. Еврото не се срина. Самото сваляне на лихвите показва, че ЕЦБ е уверена, че е победила инфлацията и този ефект се пренася върху България. Тази политика до голяма степен бе движена от енергийната криза и ЕЦБ е убедена, че тя си е отишла. Монетарните решения в крайна сметка се вземат според вътрешните условия. Със сигурност това притеснява ЕЦБ – твърде агресивно намаление би довело до спад на еврото и затова доста предпазливо действат и виждаме само едно намаление и то само с 0.25%”, каза тогава за Forbes Bulgaria икономистът Георги Ангелов.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
ЕЦБ в действителност все пак проявява предпазливост. Централната банка не се ангажира с допълнителни облекчения и ще следи данните за инфлацията, които се приближават до целта от 2%, както тези за пазара на труда, който продължава да оказва известен натиск. Сигналите от Фед обаче може би ще накарат ЕЦБ да бъде още по-внимателна.
Според анализ на Bloomberg големи са страхове, че разминаването между паричната политика в САЩ и Европа ще има негативни последствия за стария континент, но общият ефект от различията не е еднозначен. По-строгата от очакваното политика на Фед би могла да доведе и до надлежно ограничаване на глобалните финансови условия – което да доведе до по-силен потискащ ефект върху европейската икономика с по-малък натиск върху цените. Друга причина за предпазливост е неотдавнашното покачване на инфлацията в еврозоната, което засилва опасенията, че ЕЦБ може да се сблъска с подобни на Фед пречки при понижаването на лихвите.