Милионерите в САЩ – повече от населението на България
6.44 млн. Това е броят на българите към края на миналата година по данни на Националния статистически институт. 7.43 млн. пък е броят на милионерите в САЩ за 2023 г. Казано иначе – едни от най-богатите хора отвъд океана са повече, отколкото една България.
Милионерите в САЩ са се увеличили с 500 хил. или 7.3% през 2023 г. като според проучване на Capgemini броят им към края на миналата година е 7.43 млн. Общото им състояние се е увеличило до 26,1 трилиона долара, което е със 7% повече от 2022 г.
Основната причина за този ръст е възстановяването на пазара на акции и рекордните стойности на водещите борсови индекси. Във възход е и развитието на технологиите с изкуствен интелект, в които се инвестират милиарди долари. Освен това администрацията на президента Джо Байдън налива трилиони долари в икономиката на страната, ключително и под формата на финансова помощ за потребители и производители.
В световен мащаб броят на най-богатите хора в представлява само 1% от цялото население на планетата. През 2023 г. те са се увеличили с 22.8 млн. души или 5.1%. В същото време обаче състоянието им е над 34% от общото световно богатство. Според доклада броят на милионерите в света е нараснал с 5,1% през миналата година до 22,8 милиона. Общото им състояние е нараснало до рекордните 86,8 трилиона долара. Милионерите в Европа са се увеличили с 4%.
В КАКВО ИНВЕСТИРАТ НАЙ-БОГАТИТЕ ХОРА
Заможните хора пренасочват парите си към по-агресивни активи за растеж. Инвестиционните инструменти с фиксиран доход се увеличават като дял до 20%. Милионерите увеличават и своите инвестиции в недвижими имоти до 19%. Намалява броя та притежаваните от най-богатите хора акции до 21%. Това е най-ниското равнище на този показател от повече от 20 години. Данните показват, че заможните инвеститори избягват пазара, който се движи основно от технологичните гиганти.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Големият въпрос е може ли този подем да продължи. Броят на богатите се увеличи през последните години поради редица фактори, сред които ниските лихвени проценти и ликвидността, стимулите по време на пандемията от COVID-19, инвестициите в AI. Светът е изправен пред големи геополитически предизвикателства, избори и строга парична политика. Потенциалното икономическо забавяне може да се отрази.