Най-скъпите градове за чужденци в света
Хонконг, Сингапур и Цюрих. Това най-скъпите за чужденци градове в света според проучване на компанията за управленско консултиране Mercer за 2024 г. На другия край са Исламабад, Лагос и Абуджа.
През 2024 г. фактори като инфлация, колебания на валутните курсове, геополитическа несигурност, местни конфликти и извънредни ситуации влияят върху заплащането на чуждестранните работници, както и върху разходите им за живот в отделните държави.
Високите цени на имотния пазар в градове като Хонконг, Сингапур и Цюрих ги слагат начело в класацията. Обратно, в Исламабад, Лагос и Абуджа доказано по-ниските разходи за живот на чуждестранните емигранти отчасти се дължат на обезценяването на валутата.
Половината от 10-те най-скъпи градове за чужденци в света се намират в Западна Европа, а четири от тях са в Швейцария. Сред европейските градове в класацията се нареждат Лондон, Копенхаген, Виена, Париж и Амстердам. Дубай се изкачи нагоре в класацията и стана най-скъпият град в Близкия изток за чуждестранни работници.
Градовете в челната петица не отчитат никакво движение – Хонконг, Сингапур, Цюрих, Женева, Базел.
Къде сме ние?
София е на 162-о място в класацията на Mercer. Българската столица се е изкачила с шест места за година, което означава, че животът у нас е станал по-скъп за чужденците, които идват да работят тук. Точно пред нас е Нагоя в Япония, който обаче регистрира спад с 48 места. Румънската столица Букурещ е малко по-напред – заема 155-о място. Зад нас е Лимасол в Кипър, който се изкачва с две позиции. В същото време София се нарежда на 125-о място по качество на живот.
Според последните данни на Mercer само осем града в класацията са постигнали баланс между ниски разходи и високо качество на живот – Любляна, Монреал, Варшава, Загреб, Будапеща, Панама, Сантяго и Куала Лумпур. Този списък от осем града трябва да представлява интерес за семействата, които търсят по-добър начин на живот, за работещите от разстояние – така наречените дигитални номади и за компаниите, които търсят места, които ще бъдат привлекателни за най-добрите таланти.
Високите разходи за живот за хората, работещи в чужди държави, затруднява компаниите в привличането и задържането на таланти. Освен това се увеличават разходите за възнаграждения и обезщетения, ограничават се възможностите за мобилност и се увеличават общите оперативни разходи.