Разнообразие от индустрии в новата кохорта на Dare2Scale
Когато една инициатива се провежда повече от пет години, тя с право може да се нарече традиционна, и такава вече е програмата Dare2Scale на предприемаческата мрежа Endeavor, която надхвърли този период. Тазгодишната шеста кохорта отново включва 10 участника, между които отново има квотата за организация, развиваща своята дейност в полза на обществото/НПО.
“Тазгодишното издание се характеризира с разнообразие от представени индустрии – технологии в здравеопазването, в недвижимите имоти, логистиката, финансови технологии, здраве и красота и други”, съобщават от Endeavor. Освен деветте компании, в програмата се включва и Тийноватор, организация, която активно подкрепя младежкото предприемачество в страната, а всички те са представени от общо 17 основатели.
Процесът на избор на участници в поредната кохорта включва двуетапен процес, в който те са интервюирани от ментори, борда на Endeavor, мениджъри на Пощенска банка, EBRD и Seedblink. Основните въпроси при интервютата са свързани със стратегията им за растеж, бизнес модела и потенциала за лидерство.
Набирането на капитал е сред основните цели в следващите 6-12 месеца за повечето от участниците. Сред трите най-често срещани приоритета са и управление на организацията и излизане на чужди пазари, като сред целевите държави най-често са тези от Западните Балкани.
„Dare2Scale се утвърди като силна школа за успешни предприемачи, които не само се развиват активно, но и с наша подкрепа продължават своето развитие като част от другите ни програми където имат достъп до ресурси от регионалната ни и глобалната мрежа. За последните шест години изградихме голяма и активна общност от над 100 предприемачи, преминали през Dare2Scale, които ще продължим да подкрепяме чрез новата ни програма Alumni+”, каза Момчил Василев, изпълнителен директор на Ендевър България.
Тазгодишното издание на Dare2Scale ще продължи от септември до декември и ще завърши с Demo Day. През това време всяка от селектираните компании ще има достъп до местната менторска мрежа на Endeavor, чиито ментори ще подпомагат основателите със своята предприемаческа експертиза. Освен тях, старши съдружници и директори от консултантската компания PwC България за трета година ще работят индивидуално с всички участници. Участниците ще могат да се включат и в мрежови събития, по време на които да се запознаят и да обменят опит с основните фигури в предприемаческата екосистема.
Момчил Василев допълни, че в идните месеци програмата Dare2Scale ще бъде разширена в Западните Балкани със Северна Македония, Косово и Албания. “По-късно през 2024 година планираме да стъпим и в останалите държави от региона, като част от нашите усилия да изградим силна и единна инфраструктура за подкрепа на предприемачеството. Ние вярваме, че сътрудничеството и споделянето на знания са ключът към устойчив растеж и трансформация на икономиките в региона“, каза още той.
Програмата се реализира с основен партньор Пощенска банка, с подкрепата на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), Европейската банка за възстановяване и развитие (EBRD), Фондация „Америка за България“, както и с капиталов партньор SeedBlink. Медийни партньори на Dare2Scale 2024 са Forbes Bulgaria, Bloomberg TV Bulgaria и Digitalk.
„Селекцията на компаниите е един от най-интригуващите етапи от програмата, защото това е моментът, в който разбираме колко впечатляващ е потенциалът на младите предприемачи, с които предстои да работим. Предприемаческата екосистема у нас има не просто нужда, а реална необходимост от младия ентусиазъм и свежата енергия на техните амбиции за растеж“, сподели Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на УС на Пощенска банка.
Селектираните компании в Dare to Scale 2024:
Blueberry – предоставя водещи решения в областта на киберсигурността и машинното обучение, включително AI за IoT системи и цялостно софтуерно разработване.
Concrene – компанията работи с глобални производители на графен, а нейните партньори купуват графен директно от производителя и плащат на Concrene патентова такса за ползването на правомощията на техния лиценз за всеки кубичен метър бетон с графенова добавка.
Coshera – автоматизира създаването на поръчки чрез използване на предварително зададени минимални количества за всяка стока, като прави поръчки автоматично, когато критичният минимален праг на количеството е достигнат.
Epix AI – комбинирайки епигенетика и AI, тяхната платформа измерва биологичната възраст и риска от свързани с възрастта заболявания, използвайки данни от носими устройства и геолокация за оценка на дневните темпове на стареене.
finbryte – специализира в създаването на надеждни решения за ипотечната индустрия, най-вече техният водещ продукт, цялостно „white-label“ решение. Проектирано да улесни процеса на заеми, то обслужва както кредитни служители, така и заемополучатели, предоставяйки ценни анализи иподдръжка на дигитален маркетинг.
Several Clouds – специализира в модернизирането на наследени системи и миграции към облака, подкрепени от сертифицирани архитекти на AWS и Microsoft. Техните услуги включват облачно приемане, обучение, изграждане на сигурни среди и прилагане на DevOps и DevSecOps практики.
Shoot the Pimple – продукт за лечение на акне. Продуктът прикрива и елиминира пъпките в рамките на 1-3 дни, използвайки смес от цинков оксид, ниацинамид, каолин, ментово масло и Sepicontrol A5.
VEDA – счетоводна услуга, посветена на подпомагането на технологични основатели в техния бизнес път от начална идея до MVP и придобиване на статут на еднорог. Освен традиционните счетоводни и пейрол услуги както в България, така и във Великобритания, VEDA предлага експертна правна, CFO и HR поддръжка.
Vola Software – иновативна агенция за уеб и мобилен софтуер, специализирана в доставянето на цялостни софтуерни решения, обслужваща технологичните нужди на клиенти по целия свят. Базирани във Враца, Vola има и социална кауза – да помогне на младите професионалисти да намерят работа в IT сектора в региона.
Teenovator – 8-месечна програма, предназначена за ученици от 10-ти и 11-ти клас, съсредоточена върху развитието на меки умения и насочването им през процеса на създаване на първия си стартъп. Програмата използва силата на наставничеството, като свързва двама наставници с всеки екип от 10 ученици и следва специално подготвен учебен план, валидиран от АУБГ.