САЩ изостава с 15 години от Китай в ядрената енергетика
САЩ изостават с цели 15 години от Китай в развитието на високотехнологичната ядрена енергетика, показва доклад на базираната във Вашингтон Фондация за информационни технологии и иновации.
![САЩ](https://forbesbulgaria.com/wp-content/uploads/2024/05/belarusian-nuclear-power-plant-in-ostrovets-distri-2023-11-27-05-08-32-utc-1-1024x576.jpg)
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Китай започна експлоатацията на първия в света ядрен реактор от четвърто поколение, за който Китай твърди, че е разработил около 90% от технологията.
- Анализаторите смятат, че Китай вероятно ще изпревари Съединените щати с 10 до 15 години по отношение на способността си да разгърне мащабно ядрени реактори от четвърто поколение.
- Силните страни на Китай в областта на иновациите в ядрената енергетика се отнасят най-вече до организационните, системните и постепенните иновации. Много от ядрените технологии от четвърто поколение са известни от години, но подкрепяният от държавата подход на Китай е отличен при внедряването им.
- Анализаторите оценяват, че Вашингтон и Пекин вероятно са равнопоставени, когато става въпрос за усилия за разработване на технологии за ядрен синтез, но предупреждават, че демонстрираната от Китай способност да разгръща реактори за делене в голям мащаб му дава предимство, когато термоядреният синтез бъде пуснат в действие.
- Китайската асоциация за ядрена енергия твърди, че проектът за първия в света високотемпературен реактор е включвал разработването на повече от 2200 комплекта “първо по рода си оборудване” с общ процент на локализация на материали от местно производство от 93,4 %.
- От 2008 г. до 2023 г. делът на Китай във всички ядрени патенти се е увеличил от 1,3 % до 13,4 %, а страната е начело по брой на заявките за патенти за ядрен синтез.
АКЦЕНТ
Китай има 27 ядрени реактора в процес на изграждане със среден срок за изграждане около седем години – много по-амбициозен план от останалите държави. Целта е в периода 2020 – 2035 г. да бъдат изградени 150 нови ядрени реактора.
КОНТРА
САЩ разполагат с най-големия парк от атомни електроцентрали в света, а администрацията на президента Джо Байдън смята, че този почти безмитен източник на електроенергия е от решаващо значение за ограничаване на изменението на климата.
Но след като две големи централи в Джорджия бяха пуснати в експлоатация през 2023 г. и 2024 г. с милиарди долари над бюджета и закъснение от години, в САЩ не се строят ядрени реактори. Високотехнологична централа, която се планираше да бъде изградена в американска лаборатория, беше отменена миналата година.
Въпреки че Пекин е напът да изпревари Вашингтон по отношение на ядрената енергетика, САЩ продължава да е държавата с най-големи инвестиции в ядрени оръжия като драстично води пред Китай.
Според последния доклад на Международната кампания за забрана на ядреното оръжие инвестициите в ядрени оръжия са се увеличили драстично през 2023 г. като САЩ са инвестирали 51.5 млрд долара, а Китай – 11.9 млрд. долара. САЩ води и драстично по брой ядрени оръжия.САЩ разполагат с 3708 ядрени бойни глави. Към февруари 2024 г. общият инвентар на Китай се оценява на около 500 бойни глави.