Заетостта в България расте. Втори сме в ЕС по разходи за труд
Заетостта в България расте през първото тримесечие на тази година, показват данни на Евростат. Страната ни е в топ три в Европейския съюз по ръст на заетостта. В същото време се отчита и увеличение на разходите за труд на годишна база като по този показател страната ни е на второ място.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- По данните на Евростат 76.9% от населението на възраст между 20 и 65 г. е заето на трудовия пазар през първото тримесечие на тази година, което е увеличение с 0.9% спрямо регистрираното през последното тримесечие на миналата година, когато заетите са 76 на сто от населението в трудоспособна възраст.
- Евростат отчита ръст на разходите за труд у нас. България е на второ място по увеличение на годишна база – 15.8 на сто, показват данните на Евростат. На първо място е Румъния, където се регистрира ръст от 16.4%.
ГОЛЯМАТА КАРТИНА
Коефициентът на заетост на хората на възраст 20-64 години в ЕС е 75,7% през първото тримесечие на 2024 г., което представлява увеличение с 0,2 процентни пункта в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 г.
В периода между четвъртото тримесечие на 2023 г. и първото тримесечие на 2024 г. равнището на заетост варира в различните държави от ЕС като 15 страни отчитат ръст. Хърватия, Словения, България и Гърция регистрират най-голямо увеличение.
Коефициентът на заетост остава стабилен в Италия и Латвия и намалява в 10 държави като най-голям спад е регистриран в Кипър, Естония и Литва.
През първото тримесечие на 2024 г. почасовите разходи за труд нарастват с 5,1% в еврозоната и с 5,5% в ЕС в сравнение със същото тримесечие на предходната година. В еврозоната на година база разходите за почасови заплати и възнаграждения се увеличават с 5,3%, докато делът на незаетите, но желаещи да работят, нараства с 4,5%.
В ЕС през първото тримесечие на 2024 г. разходите за почасови заплати и възнаграждения се увеличиха с 5,8%, а неплатежоспособният компонент – с 4,8%.
През първото тримесечие на 2024 г. в сравнение със същото тримесечие на предходната година почасовите разходи за труд в еврозоната и ЕС нарастват в най-голяма степен в сектор строителство, като за ЕС процентът е 5.8, а в еврозоната – 5.2 на сто.