Средногодишната инфлация в ЕС се покачва леко, в България още е висока
Изоставането на България (5.1%) от Европейския съюз (ЕС) (3.9%) по отношение на средногодишната инфлация, измерена според Хармонизиран индекс на потребителските цени (ХИПЦ) към май намалява, но все още сме по-далеч от изпълнение на заложения критерии за присъединяване към Еврозоната, показват данните на статистическата служба на съюза Евростат.

КЛЮЧОВИ ДАННИ
- Средногодишната инфлация по ХИПЦ за Еврозоната за май е 3.4 на сто.
- Годишната инфлация за май за страните от ЕС е 2.7% , като се повишава спряма април, когато бе 2.6%. Преди година този показател бе 7.1%.
- Най-ниската годишна инфлация е регистрирана в Латвия (0%), Финландия (0.4%) и Италия (0.8%).
- С най-висок годишен ръст на цените са Румъния (5.8%), Белгия (4.9%) и Хърватия (4.3%).
- Най-високият принос за годишната инфлация през май в еврозоната идва от услугите (+1.83 процентни пункта, п.п.), следвани от храни, алкохол и тютюн (+0.51 п.п.), неенергийни промишлени стоки (+0.18 п.п.) и енергия (+0.04 п.п.).
КАКВО ДА ОЧАКВАМЕ
Критерият за инфлация за конвергентния доклад се оценява не спрямо средното ниво за ЕС, а на база трите страни с най-добри показатели. Според данните за май по отношение на средногодишната инфлация това са Дания (1.1%), Белгия (1.9%) и Финландия 1.9%). Средно за трите страни е 1.63 и ако към него се добавят предвидените 1.5 процентни пункта резултата е 3.13%. Според данните на НСИ средногодишната инфлация за България през май е 5.1%.
Според предварителни очаквания конвергентния доклад се очаква в края на този месец или началото на юли. Тогава ще стане ясно дали са взети тези данни или оценяващите са решили да включат други страни като база за сравнение. И дали ще има “зелена светлина” за Еврозоната или ще се чака следващ доклад, за приемане на страната по-късно през 2025 г. или от началото на 2026 г.