Топ 10 на най-ценните алкохолни марки в света
5%. Толкова голям годишен ръст отчитат алкохолните марки според доклада Kantar BrandZ Most Valuable Global Brands Report 2024. Общите приходи на брандовете в топ 10 е близо 238 млн. долара. Лято е и независимо дали сте на плаж или планина, или искате просто да разпуснете след тежък работен ден в офиса, едно питие в края на горещия ден винаги е добра идея. Какъв по-добър начин да го направите от това да се доверите на най-добрите играчи на пазара?

И нека се лее бира
Единствената марка в топ 5 на най-ценните алкохолни брандове, която не произвежда бира, е Moutai – първокласен производител на байджу или казано иначе – китайска водка. В буквален превод байджу означава бял алкохол или бяло вино. Байджу е най-продаваната категория спиртни напитки в света, наред с уиски, водка, коняк. В Китай има хиляди марки и видове байджу, но сред тях Moutai е лидер на пазара. Марките се оценява на 85.5 млн. долара – почти пет пъти над останалите брандове в класацията.
Останалите четири марки в челната певица са производители на бира. Именно те са и основната причина за добрия ръст и славното завръщане на алкохолните брандове в доклада на Kantar. Биреният гигант Corona допринася значително за това с оценка от 19.04 млн. долара. Corona не е “перлата в короната на алкохолния сегмент”, но се на второ място в класацията. Последователното ускоряване на растежа в световен мащаб и навлизането на растящи пазари като Бразилия, Китай и Южна Африка помогнаха на производителя на бира да се нареди начело. Брандът запази силната си позиция в Мексико.
В топ три попада и американската бира Budweiser на базираната в Белгия AB InBev – най-големият производител на бира в света. Брандът, подобно на Corona, също се представи добре по отношение на продажбите отвъд океана като едни от най-сериозните приходи идват от Индия и Китай. Компанията се оценява на 13.7 млн. долара.
Следва Heineken. Марката бира се нарежда на четвърта позиция с оценка от 12.821 млн. долара. Нидерландският бранд със седалище в Амстердам е третият по продажби в света. 24% дял в тази компания има наследничката на основателя Герард Хайнекен – Шарлийн де Карвальо-Хайнекен, чието богатство Forbes оценява на 14.3 млрд. долара.
Modelo – биреният бранд от Мексико е с оценка от 11.353 млн. долара и се нарежда на пето място. Под шапката на голямата пивоварна попадат още и биреният лидер тази година Corona, както и Pacífico. Приходите на пивоварната надхвърлят 6 млрд. долара.
Няма как такава класация да мине без уиски. Johnnie Walker е най-ценният производител на дестилираната медена напитка с оценка от 20.54 млн. долара.
Wu liang ye е втората японска водка в класацията. Това е една от най-популярните марки както в Китай, така и в чужбина и през 2023 г. отчита приходи от 9.7 млрд. долара. Според доклада брандът се оценява на 9.146 млн. долара.
Следват тенесийско уиски Jack Daniels и френския коняк Hennessy. Двата бранда се оценяват от Kantar съответно на 7.121 млн. долара и 7.095 млн. долара. Jack Daniels е създадено благодарение на Неарест Грийн – поробен чернокож майстор-дестилатор от 19-ти век. Историята му вдъхновява създаването на Uncle Nearest – уиски империя на стойност 1.1 млрд. долара. Френският коняк Hennesy пък е един от най-известните в света и заедно с Martell, Courvoisier и Rémy Martin правят около 45% от световния коняк.
Последният алкохол в топ 10 е японската водка National Cellar 1573. Брандът се оценява от Kantar на 7.027 млн. долара. 1573 National Cellars е първата байджу напитка със статут на културно наследство за “двойно национално съкровище”.