САЩ ускоряват развитието на ядрената си енергетика в опит да настигнат Китай
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
САЩ не искат да изостават от Китай в ядрената енергетика. Вашингтон има амбицията да ускори разгръщането на капацитета за ядрена енергетика, малко след като доклад прогнозира, че Китай ще изпревари с около 15 години икономическия си конкурент.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Във вторник Сенатът на САЩ прие законопроект за ускоряване на разгръщането на капацитета за ядрена енергия, включително чрез ускоряване на издаването на разрешителни и създаване на нови стимули за усъвършенствани технологии за ядрени реактори.
- Наред с другото, законопроектът ще намали регулаторните разходи за компаниите, които искат да получат лиценз за усъвършенствани технологии за ядрени реактори, както и премии за успешното внедряване на реактори от следващо поколение.
- Разширяването на ядрената енергетика се радва на широка двупартийна подкрепа, като демократите смятат, че то е от решаващо значение за декарбонизацията на енергийния сектор в борбата с изменението на климата, а републиканците – че това е начин да се осигурят надеждни доставки на електроенергия и да се създадат работни места. Законопроектът е приет от Сената с 88-2 гласа.
- Вариант на законопроекта вече беше приет в Камарата на представителите и сега ще бъде предаден за подпис на президента Джо Байдън, за да стане закон.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Законопроектът би могъл да бъде от полза за компании като подкрепяната от Бил Гейтс TerraPower, чийто ядрен проект на стойност 4 млрд. долара цели изграждането на реактор която се опитва да построи реактор в Уайоминг на мястото на стара въглищна централа, но се бори да получи ключово разрешение.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Приемането на законопроекта идва малко, след като доклад констатира, че САЩ изостават с цели 15 години от Китай в развитието на високотехнологична ядрена енергетика.
Китай има 27 ядрени реактора в процес на изграждане със среден срок за изграждане около седем години – много по-амбициозен план от останалите държави. Целта е в периода 2020 – 2035 г. да бъдат изградени 150 нови ядрени реактора.