3 начина, по които успешните хора се ориентират към промените в живота, от Мелинда Френч Гейтс
Единствената константа в живота е промяната – дори за милиардер като Мелинда Френч Гейтс.
„Напоследък мисля много за преходите“, каза 59-годишната Френч Гейтс по време на встъпителна реч в Станфордския университет. „Не можете да станете на моята възраст, без да преминете през всякакви преходи. Някои сте прегърнали, а други никога не сте очаквали. На някои сте се надявали, а с други сте се борили, доколкото сте могли.“
Някои от тези промени бяха начало, каза тя: започване на кариерата й в Microsoft, влюбване, раждане на деца, изграждане на портфолио като филантроп. Други бяха по-смущаващи, като загубата на един от най-добрите си приятели от рак, прекратяването на брака й или оттеглянето от ролята й на съпредседател на фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, която тя управлява години наред с бившия си съпруг Бил Гейтс.
За всеки, който в момента е изправен пред промени в живота и кариерата си – или иска да изпревари бъдещите криви – Френч Гейтс сподели три „урока“ за това как изключително успешните хора се справят с несигурността.
Практикувайте „радикална откритост“
Прегърнете моментите на промяна – независимо дали са вълнуващи, разочароващи или трагични – с отворено сърце, посъветва Френч Гейтс.
„По време на преход ние излизаме от познатата ни среда в голямо, широко отворено пространство, където всичко е ново“, каза Френч Гейтс. „Има два начина да се срещнете с тези пространства. Можете да държите главата си наведена и да се съсредоточите върху намирането на възможно най-краткото разстояние от едно познато нещо до следващото. Или можете да намерите смелостта да останете в това гранично пространство и да видите какво има да ви каже.
Много хора предпочитат да държат главата си надолу и да преодолеят несигурността, отбеляза Френч Гейтс – включително и тя самата, когато е била по-млада. „Имах списък с цели, които исках да постигна, и щом отметнах една от списъка, хукнах през поляната до последната. Така беше много по-лесно“, каза тя. „Но с напредването на възрастта научих колко ценно е приемането на несигурността.“
Ако се борите с адаптирането към промяната, опитайте да преформулирате мисленето си, каза клиничният психолог Кевин Антшел пред CNBC Make It. Вместо да казвате: „Започването на тази нова работа е толкова страшно“, кажете си: „Нямам търпение да науча и да израсна в тази нова роля.“
„Това за мен е практикуване на откритост“, каза Френч Гейтс.
Намерете своята „малка вълна“
Френч Гейтс разказа кратка история от автора на духовността Рам Дас: Имало едно време две вълни в океана, една голяма и една малка. Забелязвайки другите вълни, които се разбиват в брега, голямата вълна се разтревожила, предупреждавайки по-малката, че краят е близо.
Малката вълна успокоила голямата, като каза: „Не си…Ти не си вълна. Ти си вода.”
Историята резонира с Френч Гейтс: често тя не знаеше как е преодолявала битките си, но имаше любим човек до себе си, който да я насърчава.
„В ранните дни на моята кариера този човек беше колега на име Шарлот. От момента, в който стигнах до Microsoft, наистина харесах работата, която вършехме, но с течение на времето осъзнах, че не обичам културата“, каза тя. „Беше нахално и агресивно и това не бях аз.“
„Накрая стигнах до момент, когато си помислих, че може би мога да напусна компанията. И като голямата вълна, мислех, че нещата за мен приключват“, продължи Френч Гейтс. „Но Шарлот ми помогна да видя нещата по различен начин. Беше малко по-възрастна и имаше малко повече опит и вече беше разбрала как да се ориентира в културата там, без да губи собствената си идентичност.
Съветът на Гейтс към младите професионалисти: Култивирайте взаимоотношенията си. Намерете някой, достоен за доверие и знаещ, за да бъде вашата „малка вълна“ и направете своята роля в насърчаването на другите.
„Изградете мрежа от заслужено доверие“
Последният съвет на Френч Гейтс дойде от покойния Чарли Мънгър, който дълги години беше заместник-председател на Berkshire Hathaway.
„Чарли каза, че най-висшата форма, която цивилизацията може да достигне, е безпроблемна мрежа от заслужено доверие – напълно надеждни хора, вярващи си взаимно“, каза тя.
„Като общество не винаги сме устроени да чувстваме отговорност за човека, който е до нас, или този, който е от другата страна на разделение или дебат“, добави Френч Гейтс. „Но ние се нуждаем един от друг. Без значение кой сте, ще има моменти в пътуването ви, когато трябва да бъдете носен или когато някой друг ще има нужда да го носите.“
Френч Гейтс призова наскоро завършилите Станфорд да създадат „силни и реципрочни“ връзки с други хора, дори ако не са съгласни по големи или малки въпроси.
„Вие преминавате в един разрушен свят, но общността е тази, която възстановява нещата“, каза тя. „Заедно ще направите счупените неща отново цели.“