ESN и каузата да помагаш на студенти
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Октомври, 2021 г. Тогава 25-годишният Димитър Димитров, преподавател по български език за чужденци на свободна практика, попада на международно събитие на Erasmus Student Network в София, което преобръща живота му. Днес, няколко години по-късно Димитър е активна част от националния екип на ESN Bulgaria като съветник по образованието, а цялостната дейност на организацията вкарва София в топ 3 Еразъм дестинации.
“Студенти помагат на студенти”. Зад тази простичка философия се крие една огромна по своя мащаб организация – ESN. Всичко започва на прага на 90-те години на миналия век, когато през 1987 г. Европейската комисия създава програма за обучение на студенти в чуждестранни университети. Така, през 1989 г. в Белгия, когато първите Еразъм студенти завършват обучението си, всъщност се ражда необходимостта от организация, която да отговори на нуждите им и да попълни появилите се дефицити в системата. Това дава основата на ESN.
Постепенно организацията се разраства – в следващите няколко години се откриват над 60 клона в над 10 държави. Към днешна дата международната организация разполага с над 500 секции, 15 хил. активни доброволци, 350 хил. международни студенти в 44 държави. Визията на организацията е да се превърне в глобална структура, със секции, опериращи по целия свят. Факторите за това са три – институционална подкрепа, дейност и човешки ресурс.
Добрите условия в България се появяват през 2008 г., когато с помощта на Софийския университет “Св. Климент Охридски” и международния екип ESN открива първата си секция у нас.
ESN Bulgaria е всъщност част от международната структура Erasmus Students Network и оперира на национално ниво. Тя контролира локалните представителства на организацията в различни секции в цялата страна, които работят директно със студентите по места – помагат им при работа с институции, организират различни събития и създават среда за междукултурен обмен с помощта на мрежа от доброволци – най-голямото оръжие на организацията. Всяко едно локално представителство има управителен съвет, който се състои от председател, зам.-председател и локален представител. В екипа има още мениджър-събития, комуникационен мениджър, който се занимава със социалните мрежи и изготвянето на визуални материали, както и мениджър-партньорства.
Цялата тази армия от хора работи като една добре смазана машина, за да следва вярно каузите, зад които застава ESN- култура, образование и младеж, устойчивост, социално включване, конкурентоспособност.
“Вярваме, че тези каузи развиват хората – и индивидуално, и като общество. Организацията е мястото, където много хора преоткриват себе си професионално, намират мястото си в какво искат да продължават да се развиват. Често работят в различни институции, занимават се с финанси, комуникация, младежки политики, обучения”, казва за Forbes Димитър Димитров, съветник по образованието в ESN Bulgaria.
Усърдната работа на целия екип успява да спечели на София третото място в класацията на най-добрите Еразъм дестинации, след Порто и Никозия.
Това всъщност е инициатива на ESN и съществува от три години. На практика представлява конкурс, в който всеки град, който вярва, че е достатъчно подходящ и осигурява добра среда за Еразъм студентите, може да подаде документи. В предишните издания за Еразъм дестинации са избрани Солун и Гент. Включването на София в топ три в тазгодишната класация е на практика признание за българската столица и дава престиж и видимост на града – фактори, които да привлекат още чуждестранни студенти у нас.
София успява да спечели доверието на останалите държави в мрежата на ESN, за да стане домакин на общотото международно събрание, провело се през месец май тази година – едно от големите събития на организацията, на които се вземат важни решения. Всъщност такива се провеждат два пъти в годината – през пролетта и през есента. На тях задължително се гласува кой да е домакин на заседанието година по-късно. София е избрана да домакинства през пролетта на 2023 г., след като подава документи и получава подкрепата на останалите държави.
Събития като това променят животи.
Всъщност през октомври 2021 г. Димитър Димитров попада на South Eastern European Platform (SEEP) – международно събитие, обединяващо държавите от югоизточния европейски регион. В SEEP попадат България, Турция, Гърция, Румъния, Албания, Азербайджан, Армения, Босна и Херцеговина, Кипър, Йордания, Казахстан, Молдова, Черна Гора, Северна Македония, Сърбия. Много от тези държави всъщност не са в Европейския съюз и на тези събития се обменят идеи и опит, за преодоляване на предизвикателствата, с които се сблъскват на регионално ниво.
“Случайно разбрах, че ще има някакво събитие в София. Беше едно от първите след пандемията от COVID-19. Освен това винаги ме е привличала международната среда, чужденците. Исках да бъда доброволец. Запалих се много, въпреки че нищо не разбирах, не знаех какво се случва, какви са тези хора или защо точно са се събрали”, разказва Димитров.
Останалото е история, както се казва. А оттогава досега мрежата у нас се разраства допълнително. Благодарение на екипа и работата на Димитър Димитров, Бургас е напът да отвори първата си ESN секция.
“Бургас е цял нов град, който да бъде поставен на картата на ESN. Мрежата е доста добре позната, особено в Европа и привлича все повече чуждестранните студенти. Ключът е тази организация да помага на студентите, да им осигури среда, да има междукултурен диалог. Това е ключът към това да разбереш другия човек. Ако гледаме на нещата малко по-мащабно – ако хората разберат, че нямат толкова големи разлики помежду си, много конфликти биха могли да се разрешат”, казва Димитров.