Проблемът с европейския регламент срещу обезлесяването
Потенциалът от криза с какаото и вноса на дървен материал изплаши бизнесите по света. САЩ, ООН, Индонезия, Малайзия и официални лица в Брюксел призоваха Европейския съюз да преосмисли намеренията си да се пребори с обезлесяването чрез нов регламент, който трябва да влезе в сила в края на годината.
В писмо до ЕК от министрите на търговията и земеделието в САЩ Вашингтон призовава Брюксел да отложи мерките. Директивата цели забрана за внос на продукти, които са свързани с обезлесяване. Той засяга редица сектори, които се консумират и произвеждат на европейския пазар, за да гарантира, че те не водят до влошаване състоянието на горите. Законът изисква доказателства, че продуктите идват от земи, свободни от обезлесяване след 2020 г.
Обезлесяването е вторият по големина източник на въглеродни емисии след изкопаемите горива. Според доклад на Световния фонд за дивата природа от 2021 г. през 2017 г. Европа се нарежда на второ място след Китай по вносни стоки, довели до обезлесяване. Ако се приложи добре, регламентът може да помогне за подобряване на тревожните числа.
В същото време обаче прилагането му може да доведе до повишаване на цените, което тревожи бизнесите. САЩ поискаха от ЕС да отложи забраната с аргумента, че това ще навреди на американските производители. Секторите, които са най-засегнати от регламента в САЩ, вторият по големина партньор на ЕС по отношение на вноса, са дърводобивната, хартиената и целулозната промишленост.
По данни на Комисията по международна търговия на САЩ през 2022 г. ЕС е внесъл американски продукти на горска основа на стойност около 3,5 млрд. долара.
Търговци на дървен материал от САЩ заявиха, че обмислят прекратяване на договорите за износ от ЕС, тъй като не могат да докажат, че хартията им не идва от обезлесени земи. В противен случай това може да окаже въздействие върху определени продукти, като например кърпички и менструални продукти, тъй като САЩ доставят 85 % от целулозата, използвана в тези продукти в световен мащаб.
Други търговски партньори, по-специално основните производители на палмово масло – Индонезия и Малайзия, също призоваха Брюксел да отложи прилагането на закона.
Съществува и вътрешна опозиция в рамките на ЕС. Комисарят по развитието на блока Юта Урпилайнен и комисарят по земеделието Януш Войчеховски призоваха за отлагане, както и мнозинството от министрите на земеделието на ЕС начело с Австрия, които също искаха да освободят дребните земеделски производители от правилата.
Международният търговски център, орган, подкрепян от ООН, заяви, че законът може да изключи от веригата за доставки малките производители от развиващите се страни, които не разполагат с технологии за проверка дали стоките им не са отгледани върху обезлесени земи.