Bugatti става електрически с Tourbillon, наследникът на Chiron
Bugatti представи своя наследник на легендарния Chiron, Tourbillon. Изложен в Молсхайм, Франция, изцяло новият хиперавтомобил бележи пълно отклонение от емблематичния W16 двигател на марката. Този път той е електрифициран с помощта на Мате Римац, неудържимата сила зад изцяло електрическата Rimac Nevera, най-бързо ускоряващата се хиперкола в света.
Първо, въпреки че Tourbillon е електрифициран, той не е по начина, по който повечето хора прогнозираха (и някои се страхуваха). Откакто Rimac обедини сили с Bugatti и Porsche преди близо три години, имаше очаквания, че новото Bugatti ще вземе задвижването на Nevera или негова силно модифицирана версия и ще стане изцяло електрическо. Но това не се е случило. Вместо това Tourbillon следва хибридния маршрут, начертан от Ferrari с SF90 Stradale и McLaren с Artura.
Все още има изцяло нов 8,3-литров V16 двигател с атмосферно пълнене, проектиран в сътрудничество с легендарния британски производител на състезателни двигатели Cosworth, който играе централна роля. Но това е съчетано с мощно електрическо задвижване, състоящо се от предна електрическа ос с два електрически мотора и допълнителен заден мотор. Комбинацията осигурява зашеметяващите 1800 к.с., надхвърляйки мощността на Bugatti Veyron, въпреки че двигателят с вътрешно горене е с естествено пълнене. Електрическите мотори предлагат незабавен въртящ момент и пъргавина, докато батерията от 25kWh позволява използваем изцяло електрически пробег от над 60 километра.
„Напълно съм убеден, че нормалният транспорт ще стане електрически“, казва Мате Римац. „Просто има повече смисъл. Но ще има много специфични ниши, където горенето ще се задържи много по-дълго, отколкото хората си мислят. Това е просто нещо, за което хората са емоционални. Също така някои марки ще имат трудности да се разграничат, без да имат двигател с вътрешно горене, защото това е, върху което са изградили своето наследство . Така че преминаването към електричество ще бъде трудно за тях.“
„С електричество обаче можете да правите вълнуващи неща, които не можете да правите с горене, което постигнахме с Nevera“, казва Римац. „Нашите клиенти имат десетки коли в гаражите си, така че не е задължително да искат само един тип превозно средство. Трябва да им предложите нещо специално. Електрическият може да бъде специален. Това показваме с Nevera. Има почти 2000 конски сили, 27 световни рекорда и прави луди неща в дрифт режим. Нашите клиенти обичат колата. Но за различни пазари и категории автомобили ще бъде много лесен преход или много труден преминаването към електричество. Позиционирахме се като пионери – леко лудите момчета, които правят неща, които другите не правят, и има пазар за тези коли. Също така вярвам, че пазарът на автомобили с двигатели с вътрешно горене в тази категория ще просъществува още доста време.“
Продължаване на дългата традиция на Bugatti
Tourbillon идва от дългото наследство на величието на горенето. Той черпи вдъхновение от богатата 115-годишна история на Bugatti, ръководен от стремежа на основателя Еторе Бугати към автомобилни съвършенства. Неговите мантри, “ако е сравнимо, вече не е Bugatti” и “нищо не е прекалено красиво”, са вградени в дизайна и инженерството на Tourbillon, който не пести средства и не избягва инженерни предизвикателства. Tourbillon отдава почит на легендарните модели на Bugatti като Type 57SC Atlantic, Type 35 и Type 41 Royale, въплъщавайки красота, производителност и несравним лукс.
Въпреки това, за разлика от предишните Bugatti, Tourbillon изоставя традицията на именуването на основните модели на състезателни пилоти. Вместо това, “Tourbillon”, френска дума, отнасяща се до часовникарско изобретение (и вече използвана за някои действителни часовници с марката Bugatti), има за цел да отразява сложната механика на автомобила и трайната елегантност. Дизайнът дава приоритет на вечната привлекателност, използвайки напълно аналогов инструментален панел изработени от швейцарски производители на часовници, всеки компонент е щателно подбран, за да гарантира, че Tourbillon ще остане скъпа реликва за следващите поколения, като класически швейцарски часовник.
Както при всички модерни Bugatti, Tourbillon също е изваян за изключителна аеродинамика. Всяка повърхност, всмукателен отвор и ръб са щателно усъвършенствани, за да се постигне не само аеродинамична ефективност, но и оптимална производителност за V16 двигателя, електрическите мотори и батерията на автомобила. Tourbillon може да се похвали с няколко патентовани технологии, усъвършенствани през две десетилетия опит на Bugatti с Veyron и Chiron. Но най-революционната характеристика е задвижването.
„Когато мислех какво да правя с марката Bugatti, помислих как Bugatti има много видове автомобили, не само хиперавтомобили – състезателни коли, огромни луксозни коли и GT“, казва Римак. „Така че можете да отидете в много посоки, но във всяка посока Bugatti е върхът на автомобилната индустрия. Осъзнах, че марката е за разширяване на границите и трябва да продължим това. Нашите акционери много настояваха за електрическа кола и това щеше да е най-лесното нещо, защото имахме Nevera с 2000 конски сили и над 400 км/ч. На хартия можете просто да го преоформите в Bugatti. Това беше, което всички очакваха, но аз си помислих, че това е грешно нещо, защото Bugatti е свързано с наследството на спортната изработка. Това е около 115 години история. Чувствах, че Bugatti все още се нуждае от двигател с вътрешно горене, така че преди четири години направих 3D отпечатана концепция на колата. Имаше двигател V16 и електрически мотор отзад и два електрически мотора отпред, с батерия в средата. Занесох това на ръководството на Volkswagen Group и казах, че това е, което искам да направя.”
Tourbillon също е изграден върху изцяло ново шаси и структура на тялото, за да допълни уникалната конфигурация на двигателя. Структурата използва карбонов композит от следващо поколение T800, включващ иновации за спестяване на тегло като батерия, интегрирана в монокока и революционен заден дифузьор от краш композитен материал. Автомобилът също така разполага с изцяло нова система на многораменно окачване, изкована от алуминий, за изключително управление.
„Разбрах, че Volkswagen Group не е компания с едно мнение, това са много хора с много различни мнения“, казва Римак. „Така че всичко беше много политическо, но успяхме да сключим сделката и получих огромна възможност да водя марката в следващата глава. Исках да създам супер емоционален двигател с вътрешно горене, активиран от високопроизводителна електрическа поезия. Всичко е свързано с двигателя с вътрешно горене, с електрическото задвижване на заден план. Той има стара школа, донякъде слаб двигател, който няма мощността, но имате електрическо задвижване, което компенсира това, дори в повече. Имате незабавна реакция на газта, векторизиране на въртящия момент и регенеративно спиране при ниски обороти. Всички недостатъци на двигателя с вътрешно горене изчезват…и тогава получавате наистина готин двигател с вътрешно горене.
„W16 в Chiron е невероятен двигател, но единственото нещо, което чувате, са турбото“, казва Римак. „Това е уникален звук, но това е само турбо и когато натиснеш газта, нищо не се случва за секунда, ако не си в правилния обхват на оборотите и ускортението. При Tourbillon няма такова нещо. Той има невероятен звук на V16 двигател с атмосферно пълнене и въртящ момент повече, отколкото можете да желаете от много ниски скорости, благодарение на електрическите мотори. Това обединява предимствата на двете страни в супер високотехнологично електрическо задвижване, което в основата си е технология от Формула 1.“
С начална цена от 3.8 милиона евро и ограничен само до 250 бройки, Bugatti Tourbillon е още един ексклузивен автомобил за много специални клиенти. Той олицетворява безмилостния стремеж на Bugatti към иновации и отдаденост към създаването на вечни шедьоври. Tourbillon е предназначен да бъде повече от кола; той е предназначен да бъде доказателство за непоколебимата отдаденост на Bugatti за разширяване на границите на автомобилното инженерство и дизайн.
Но къде Bugatti Tourbillon напуска марката Rimac?
„Чувствам се като художник с две платна“, казва Римак. „Има Bugatti, който е за наследство, лукс и майсторство – качествена кожа, аналогово усещане, по-скоро като класически традиционен часовникар. След това има Rimac, който е за екстремното високо представяне, преместване на граници, правене на луди неща, може би неща, които са малко прекалено екстремни за стара марка.
„На 36 години разработих пет автомобила напълно от нулата“, казва Римак. „Научих толкова много по пътя. Аз съм супер самокритичен и намирам 1000 неща в предишни проекти, които можехме да направим по-добре. Но с Tourbillon нищо не падна от масата. Наистина е невероятно – интериорът, задвижването и всичко останало – и можете да видите това по реакцията на клиентите. Въпреки че предлага само 250 автомобила на начална цена от 3.8 милиона евро, той беше почти разпродаден, преди дори да го покажем на публиката. Това е отражение на привлекателността на продукта. Все още имаме какво да предложим с марката Bugatti – и Rimac – така че се чувствам страхотно относно начина, по който върви бизнесът.“