Най-ценните марки облекло в света
180.4 млрд. долара. Това е общата оценка на 10-те най-ценни марки в света на облеклото според доклада BrandZ Most Valuable Global Brands Report. Отчита се годишен ръст от 5%. Кои са най-ценните марки облекло в света и кой е лидерът в класацията?
На 25 януари 1964 г. Фил Найт и Уилям Бауърман основават Blue Ribbon Sports – компания за спортни обувки, която през 1971 г. се преименува на Nike. Мотото “Just Do It” я превръща в една от най-разпознаваемите марки в света като оценката на бранда е 71.6 млрд. долара според класацията. Богатството на основателя на компанията Фил Найт, който е на актуалната корица на Forbes Bulgaria, достига 39.2 млрд. долара. Nike е толкова ценна марка, че общата оценка на останалите четири марки в топ 5 надхвърлят със съвсем малко стойността на гиганта.
Zara се нарежда на второ място с оценка от 27.1 млрд. долара. Собственик на марката е компанията Inditex. Испанската корпорация е един от световните лидери в модната индустрия. Популярността на Zara се дължи до способността на марката да отговаря изключително бързо на последните модни тенденции. Zara може да създаде от нулата нов продукт в рамките на по-малко от месец.
Канадският бранд Lululemon се нарежда на трето място в класацията на най-ценните брандове в света на облеклото. Марката получава оценка от 20.6 млрд. долара. Гигантът в областта на спортните облекла е основан от Чип Уилсън през 2013 г.
Интересно, но една от най-популярните марки в света на спорта Adidas се нарежда четвърта в класацията с оценка от 16.1 млрд. долара. Германският бранд е един от многото, които превръщат Берлин в най-големия производител на спортна екипировка в Европа. Групата притежава и 8.33% дял в спортния клуб “Байерн Мюнхен”.
В топ 5 влиза и китайският търговец на дребно Shein, чийто главоломен успех нареди брандът сред най-разпознаваемите и ценни марки в света с оценка от 16 млрд. долара. Компанията се почувства достатъчно уверена и неотдавна заяви, че подготвя дебют на борсата в Лондон. Ръстът на компанията накара Европейския съюз да вкара Shein в списъка с големите онлайн платформи, което означава по-строги правила.
Uniqlo следва на шесто място в класацията с оценка на бранда от 15.1 млрд. долара. Японска модна компания е популярен производител на така наречената “бърза мода” и търговец на дребно. Основателят Тадаши Янай е най-богатият човек в Япония. Веригата Uniqlo притежава над 2000 магазина в поне 20 държави по света.
H&M и Puma следват съответно на седмо и осмо място в класацията с оценки на марките от 5.9 млрд. и 3 млрд. долара. Шведската H&M е най-голямата търговска мрежа за продажба на дрехи на дребно в Европа, а Puma e една от компаниите за спортно облекло с най-голям ръст в света.
Веригата за спортна екипировка Anta също се нарежда в класацията, макар и на 9-о място с оценка от 2.8 млрд. долара. Това е най-голямата китайска марка за спортно облекло.
На последно място е Pull & Bear се нарежда последна с оценка на бранда от 2.05 млрд. долара. Испанската верига магазини също е под шапката на Inditex, която държи и Zara и Bershka. Веригата е създадена през 1991 г. в резултат на диверсификацията на търговската цел на Inditex, която по това време има само магазини Zara. Започва като марка само за мъжката аудитория, но след няколко години от създаването си въвежда колекция за момичета през 1998 г., която се изравнява по продажби с мъжката линия.