Разходите за труд нарастват с 15.8% през Q1 на 2024 г.
Тенденциите за нарастване на възнагражденията в страната продължават, като общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица се увеличават с 15.8% през първото тримесечие на 2024 г. спрямо първото тримесечие на 2023 г., показват предварителните данни, оповестени от Националният статистически институт (НСИ).
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори „Други дейности“ – с 20.8%, „Хотелиерство и ресторантьорство“ – с 20.6%, и „Строителство“ – с 19.3%.
- Увеличението в индустрията е с 13.9%, в услугите – с 16.3%, и в строителството – с 19.3%.
- Разходите за възнаграждение за един отработен час се увеличават с 15.8%, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) – с 15.9%.
- Разходите за възнаграждения за първото тримесечие на годината спрямо същия период на предходната година варира от 22.1% за „Други дейности“ до 10.9% за „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“Тази промяна е устойчива и се движи от частния сектор. Въпреки високите увеличения на заплащането в държавния сектор през последната година, заплатите в частния сектор растат малко по-бързо и остават малко по-високи от средните. Т.е. държавният сектор продължава да е в ситуация на настигане спрямо заплатите в частния сектор. Дефицитът на кадри във все повече сектори и професии гарантира, че тенденцията на нарастване на заплатите ще се запази в средносрочен план, макар и на по-умерени нива”, каза по-рано през юни икономистът Георги Ангелов,
ГОЛЯМАТА КАРТИНА
Ръстът на доходите на домакинствата изпревари този на разходите, показват данните на Националния статистически институт за първото тримесечие на тази година. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие на 2024 г. е 2840 лв. и нараства с 18.6% спрямо същото тримесечие на 2023 година.
В същото време скорошно проучване показа, че младите хора в страната държат да получават по-високо от средното възнаграждение.