5 съвета за навигиране на корпоративните комуникации във време на социални промени
През последните години комуникационният пейзаж премина през сериозна трансформация. Компаниите и техните лидери вече не могат да избягват противоречиви теми като политика, религия и обществено напрежение. От тях вече се очаква да изразяват силна позиция по социалните проблеми и да се ангажират с тях по смислен начин. Това обаче носи и голям риск и създаването на правилното послание може както да помогне, така и да навреди на бизнеса.
В тази статия ще разгледаме няколко съвета за управление на комуникационния пейзаж, които също имах възможността да обсъдя по-рано тази година с комуникационната общност на Американската търговска камара в България.
5 съвета за ефективни корпоративни послания
- Решете кога да коментирате и кога не: Важно е да подхождате обмислено, а не да реагирате на събитията. Определете вашите приоритетни бизнес области и създайте комуникационни насоки, които да ви помогнат да решавате кога да коментирате и кога не. Например през 2021 г., след нападението срещу LGBTQI+ общността „Рейнбоу Хъб“ в България, някои компании показаха подкрепа за LGBTQI+ служителите си чрез вътрешни послания, организирани дарения и външна подкрепа. Това беше добре прието.
- Осигурете подкрепа от висшия мениджмънт: Ангажирайте висшия мениджмънт още от самото начало, за да ви помогне с насоки и да се застъпи за доброто приемане на посланията в цялата компания. Информираната дискусия е от решаващо значение, особено когато е свързана с емоционално натоварени теми. По време на октомврийските атаки в ивицата Газа много потребители призоваха бизнеса да вземе страна. Но в организации с многообразие от служители, заемайки страна, лидерите биха отчуждили необратимо част от тях. Вместо това е препоръчително първо да се фокусирате върху вашия екип като цяло. Предложете ресурси, подсигурете списък с неутрални доброволчески организации, бъдете подкрепящият механизъм, от който те се нуждаят в трудни времена. Този подход предотвратява отчуждаването и показва, че лидерският екип действа обмислено.
- Поставяйте служителите си на първо място: Не забравяйте колко е важно да говорите със служителите си. Те искат да работят за компания, която е не просто задвижвана от целта за печалба, а има социално ориентирани ценности. Уверете се, че комуникирате ценностите и приоритетите си към тях и действате по смислен начин. Ако равнопоставеността на половете е важна за вашия бизнес, бъдете ангажирани, като изразите публично позицията си и подкрепите жените лидери. Поканете лидери на мнение да говорят със служителите ви по значими теми, подкрепяйте равенството и дарявайте средства на групи от хора, които споделят вашите ценности.
- Партнирайте си с колегите в „Човешки ресурси“: Работете заедно с „Човешки ресурси“, за да бъде фокусът ви върху ясната и последователна комуникация със служителите. Колегите от този отдел могат да ви дадат информация за това как се чувстват служителите, и да валидират, че посланията ви не съдържат неосъзнати или унаследени предубеждения. Това е много важно, когато работите в международни организации, където езикът и комуникационните бариери може да са проблем.
- Предложете нещо повече от думи: Подкрепата ви към кауза трябва да бъде смислена и подплатена от действия. Това може да включва официални позиции, финансови дарения или промени в официалните политики на компанията с дългосрочни последици. Мислете креативно и използвайте групи, които подкрепят каузи, свързани с вашите ценности.
Навигирането на комуникационния пейзаж може да бъде предизвикателство и докато тези съвети няма да разрешат всички проблеми, проактивното адресиране на ситуации, преди те да се зародят, може да даде стабилна основа за ефективна корпоративна комуникация и да постави вашата компания в по-добра позиция.