Българската финтех компания myPOS се прицелва в лидерската позиция в Европа в сегмента микро-, малки и средни предприятия след придобиването от американския фонд Advent International
Трудните времена създават най-големите възможности. В момент, когато финтех сегментът отчита осезаем спад на инвестициите и M&A активността, компанията с български корени myPOS блесна на международната сцена благодарение на своя уникален продукт.
През февруари американският инвестиционен фонд Advent International приключи придобиването на родния финтех, след като цели пет години следи развитието му. Сделката налива допълнително гориво за изпълнение на мащабните планове на myPOS за разрастване на екипите и усъвършенстване на финтех платформата.
Финтехът с повече от 200 000 бизнес клиенти в над 35 европейски страни стартира от Варна през 2014 г. и все още е единствената в Европа компания, предлагаща на търговците незабавно получаване на парите, приети от картови плащания, без да ги таксува допълнително за това. И докато традиционните финансови компании осъзнават, че незабавните плащания са тенденция, към която трябва да се адаптират, myPOS вече 10 години въвежда новаторски продукти и услуги, които дават възможност дори на най-малките бизнеси да се разрастват.
Сега myPOS прави още по-смели планове и благодарение на Advent International разполага с повече ресурси, за да ги осъществи. Експертиза добавя и новият изпълнителен директор Марио Шиляшки, който встъпи в длъжност преди броени седмици.
Неговият опит е натрупан на четири континента във водещи компании като PayPal, Mastercard и PayU Global Payments, а амбициите му за myPOS са свързани с още по-голям фокус върху клиента – не само ориентираност към конкретни клиентски нужди, но и към продукти, които решават няколко проблема едновременно. Сред целите му е и разрастване на компанията чрез придобиване на други фирми, както и увеличаване на екипите в България и чужбина. Накратко, погледът е насочен към развитие на квалифицирани специалисти и високотехнологични продукти.
Докато много технологични компании изпитват затруднения, забавят темповете и дори замразяват нови назначения, myPOS очаква по-високо темпо и нови попълнения в екипите. Шиляшки отдава това на добрата структура на компанията.
„Заварих изключителни специалисти и една компания, в която въпреки динамиката и бързия растеж процесите са ясни, а хората – овластени и предприемчиви“, споделя той.
Миналата година компанията е привлякла близо 30% повече служители от 2022 г. и сериозният ръст не е новост за екипа. Това показва и историята на myPOS. В края на 2018 г. компанията има над 200 служители. През 2021 г. те са над 350, а в момента наброяват над 650.
Една от причините за стремглавото развитие е доброто предложение към предприемачите. myPOS предоставя на бизнесите всичко, което им е необходимо да приемат картови плащания на място, онлайн и в движение. В допълнение към безплатна бизнес сметка myPOS предлага редица финтех услуги без месечни или годишни такси. Платформата работи на принципа „плащаш, когато ти плащат“ т.е. търговците плащат трансакционна такса само ако те самите правят продажба. Не е нужна предварителна инвестиция от тяхна страна и няма дългосрочни договори или абонаментни такси за ПОС терминалите и онлайн решенията. Стремежът е клиентите да получат на едно място инструменти за приемане на плащания и управление на бизнеса, както и незабавен достъп до средствата си. Така myPOS изцяло променя правилата на играта и дава шанс на малките търговци да се възползват от модерните финансови технологии.
РЕВОЛЮЦИОННИЯТ
подход се забелязва бързо и компанията набира популярност в Италия, Франция, Белгия, Швейцария, Обединеното кралство и Холандия и през 2016 г. вече є се доверяват над 20 000 бизнес клиенти. Предприемачите харесват платформата и поради безплатната SIM карта, инсталирана във всяко myPOS устройство, което осигурява непрекъсната свързаност на ПОС терминалите в цяла Европа. Две години по-късно myPOS вече достига 50 000 клиенти. Следва откриването на магазини в Лондон, Амстердам, София, Милано и Барселона.
Днес офисите на myPOS в Европа са 17, но България си остава ядрото на компанията. В оперативния център на myPOS във Варна работят над 400 души. След разрастването му през 2022 г. myPOS открива офис и в София, състоящ се от около 70 специалисти.
Ролята на българските офиси за стратегията на компанията е огромна, казва Шиляшки. В България е целият екип, който разработва продукта, както и екипите, свързани с поддръжка на клиенти, администрация, маркетинг, финанси и пр. Цялата тази дейност е в страната, така че центровете тук са изключително важни за успеха и бъдещето на myPOS.
„Очакваме звената в София и Варна да се разраснат. Ние искаме да бъдем лидер, а това означава привличане на най-добрите професионалисти, и то не за бизнес със сегашния ни размер, а за компания с размер пет пъти по-голям от настоящия. Целите ни са сериозни“, добавя изпълнителният директор на финтех компанията.
За да даде тласък в осъществяването на тези цели, myPOS наскоро направи още едно ключово назначение – това на Абденур Беззух, новия главен технологичен директор. Беззух допринася с изключителен опит в сектора, включително такъв от Силициевата долина, Калифорния. Той е управлявал инженерни екипи не само в САЩ, но и в Азия, Латинска Америка и Европа. За него и Марио Шиляшки развитието на екипа от софтуерни разработчици е приоритет, тъй като продуктите на компанията ще стават все по-комплексни, за да отговарят дори на най-взискателните нужди на бизнеса.
myPOS е известна с това, че отговаря на нуждите на бизнесите, често по-бързо от конкуренцията. Компанията не само се вслушва в клиентите си и реагира навременно, но и възнамерява да разшири портфолиото си от продукти и да използва изкуствен интелект, за да предлага още по-добри решения.
И въпреки че борбата за кадри не е лека, myPOS привлича софтуерни инженери с водещи DevOps практики, инвестиции в инструменти за разработка и възможности за развитие.
Привлекателна за служителите я прави и фактът, че myPOS е една от малкото компании в сектора, успели да се самофинансират цяло десетилетие. За разлика от много други фирми, които въпреки външно финансиране не успяват да осъществят свръхамбициозните си планове, тук налице е устойчив растеж.
Не без значение е и фактът, че досега почти не са се аутсорсвали дейности. Например технологичният екип, включително web development, internal software development и mobile development, предпочита да разработва всичко in-house, за да следи за качеството – качество, оценено от някои от най-разпознаваемите брандове в света.
Coca-Cola HBC, Samsung, Sameday, Phoenix Pharma – това са само някои от компаниите, с които myPOS работи, за да промени начина, по който цели индустрии приемат разплащания. Например в България myPOS си партнира с водещия фармацевтичен дистрибутор „ФЬОНИКС Фарма“, който предлага на аптеките безконтактни плащания при доставка и също така работи за дигитализацията на фармацевтите.
„ФЬОНИКС Фарма“ използва мобилното приложение myPOS Glass, тъй като то може да бъде инсталирано на всяко смарт устройство, работещо с Android, и функционира като напълно оборудван ПОС терминал. След като myPOS Glass се имплементира в устройствата на доставчиците на „ФЬОНИКС Фарма“, те лесно и сигурно приемат картови плащания в движение.
Някои от партньорите фармацевти на компанията също са оборудвали аптеките си с myPOS терминали, което им предоставя безплатна търговска сметка и бизнес карта, а средствата от всяка трансакция, извършена чрез myPOS платформата, влизат незабавно в сметките на аптеките, позволявайки им да разполагат с парите си по всяко време.
„Подобни партньорства показват как цял бранш се модернизира и се затваря цикълът от бизнес, платежно решение, дистрибутор и клиент, без търговците да се натоварват с дългосрочни договори и месечни такси. От една страна, бизнесите могат да приемат картови плащания от клиентите си, благодарение на терминалите на myPOS, а от друга, могат да използват бизнес картите си, за да платят на доставчиците, които приемат картови плащания чрез myPOS Glass. Така се опростяват процесите и се избягва приемането на кеш, което е по-скъпо в дългосрочен план“, обяснява Шиляшки.
РЕШЕНИЕТО
myPOS Glass е само едно от иновативните предложения на myPOS, които опростяват процесите. То е разработено в началото на COVID пандемията, за да помогне на малкия и средния бизнес да отговори на извънредната ситуация и да остане конкурентен. myPOS Glass превръща Android телефоните в ПОС терминал чрез NFC чипа, наличен в повечето смартфони, и не натоварва търговците с допълнителни разходи за хардуер или постоянни такси, дължими дори ако бизнесът е ограничен или затворен.
В момента, когато myPOS представя myPOS Glass на пазара, приложението е едно от две такива в света, а другата компания, разработила сходно решение, е придобита от Apple. С времето иновацията бива усвоена от конкуренцията, разбира се, но myPOS Glass продължава да печели почитатели и награди като FStech в Лондон. Днес приложението се използва от международни компании като Австрийските железници и лидери в индустрията с таксиметров превоз в над 10 държави.
Транспортната индустрия е една от тези, които се възползват максимално от плюсовете на модерните методи за разплащане, обяснява Шиляшки. ХоРеКа секторът, търговията на дребно и консултантските услуги са други водещи сфери в топпазарите на myPOS, сред които са Италия, Франция и Нидерландия. През последната година компанията регистрира завиден ръст и в България, Гърция, Румъния, Германия, Испания и Португалия.
ФАКТОРИТЕ,
довели до растежа на myPOS, са много, но в основата е фактът, че нано- и микробизнесите не се обслужват качествено от традиционните финансови институции. Собствениците на фирми се нуждаят от удобство и по-бърз достъп до парите си, а това може да отнеме три-четири бизнес дни при трансакция чрез друга финансова платформа.
„myPOS следи какви са нуждите на малките фирми и им отговаря с гъвкавост, сигурност и свободен достъп до технологични услуги. Именно този подход води до устойчив растеж“, казва Марио Шиляшки.
Освен това myPOS предоставя в една платформа множество услуги и инструменти с добавена стойност. Освен ПОС терминали, компанията предлага опции като създаването на безплатен онлайн магазин, приемане на дистанционни плащания без наличен уебсайт (чрез платежен линк, SMS или чат) или възможността смарт терминалът да се комбинира с приложение от myPOS AppMarket, което е специфично за нишата на търговеца и открива още възможности за ръст в тази ниша.
myPOS платформата позволява на търговците да управляват бизнесите си от едно място и дори в движение. Техният myPOS account е достъпен на мобилен телефон, таблет или десктоп, давайки на предприемача възможност да наблюдава трансакциите, инвентара или онлайн магазините си по всяко време. Така бизнесите могат да използват една система за всички свои нужди и комуникации, както и да се възползват от различните инструменти.
„Малките търговци имат нужда от платформа, която им помага да менажират всички аспекти на бизнеса си. Хъб, чрез който могат да надграждат, да добавят услуги. Такива са не само методите за приемане на разплащания, но и счетоводните услуги, както и опциите за заеми и кредитиране. Бъдещето принадлежи на тези, които предоставят на търговците всичко на едно място и предлагат по-гъвкави услуги, които решават проблеми и носят допълнителна стойност за бизнеса и крайния потребител“, обяснява Шиляшки.
Засега myPOS се справя успешно с тази задача. Компанията предлага функционалности и интеграции, важни за цялата бизнес дейност на търговците. Примери са решенията за обекти на самообслужване и автоматизирана търговия. За бизнесите ползите от самообслужването са много – по-ниски разходи, по-добри анализи и по-голяма сигурност. Решенията на myPOS в това направление са разнообразни, от вендинг автомати с вграден myPOS терминал и смарт паркинг системи до зарядни станции за електрически автомобили с опция за безкешово плащане.
Последните продукти на компанията също са гъвкави и предоставят възможности за мащабируемост. Пример е мултифункционалното решение myPOS Go Combo, което комбинира компактен ПОС терминал с докинг станция за зареждане и принтиране на бележки, превръщайки малкото устройство в цялостно платежно решение с термопринтер. Търговците могат да купят това решение на части, и то е продиктувано именно от желанието им лесно и бързо да увеличат мащаба на дейността си при възможност.
„Каузата на myPOS е да дава на бизнесите поле да се разгърнат. Техните нужди са възможности за нас и ние искаме те да печелят, за да го правим и ние. Това е едно истинско партньорство“, казва Шиляшки.
Според него дигиталните плащания ще продължат да нарастват както в България, така и в Европа. Този ръст е продиктуван от няколко фактора – като предстоящите регулаторни промени в Европа и все по-честото използване на мобилни устройства, съчетаващи технологиите NFC и Tap-to-Pay.
„Това означава, че бизнесите не само ще продължават да търсят платежни решения, но и ще имат все по-високи очаквания към тях. А ние ще продължаваме да отговаряме на нуждите им, предлагайки все по-интегрирани и високотехнологични продукти и услуги, включително използвайки все повече AI способности и технологии. За тази цел ще продължим да набираме и най-добрите специалисти във всички направления на нашия бизнес – продуктово развитие, финанси, маркетинг, продажби, оценка на риска и верификация на клиентите, техническо и клиентско обслужване и, разбира се, софтуерна дейност – казва той. – Целите ни са дръзки и ще ги постигнем благодарение на човешкия капитал, най-доброто ноу-хау, и на партньорството ни с Advent. Но най-вече благодарение на това, че myPOS предлага all-in-one уникално бизнес решение на световно ниво, с изключителен фокус към нуждите на нашите клиенти.“