Най-важният ви партньор в LinkedIn
Преди няколко издания на рубриката представих концепцията за Петте кръга на LinkedIn и най-запалените потребители на професионалната мрежа сред вас вероятно помнят третия от тях: ангажираните служители. И ако понякога ви е самотно в LinkedIn в говоренето за компанията, индустрията и важните детайли, то има начин да промените това – именно хората от екипа са най-важният ви партньор в мрежата.
Малко над 200 са българските бизнес организации в LinkedIn с 5000 и повече последователи и анализът на техните публикации показва един общ елемент. Не е креативността или разнообразието, не са и големи рекламни бюджети, нито (за съжаление) партньорства с видни LinkedIn инфлуенсъри. Свързващото звено са активните служители, които са първите реагирали на публикациите, най-често споделящите съдържанието и със сигурност най-ефективно разказващите историите на брандовете.
Разбира се, пътят от това една компания да има регистрирани в платформата служители до това да може да разчита на отдадени посланици не е кратък. Но има какво да направите и следващите предложения със сигурност може да са ви полезни.
Започнете с вътрешен наръчник за политиките на компанията за ползването на LinkedIn. Няколко съвета за изграждане на личните профили и за ангажирането със съдържание от фирмената страница са задължителни. Ако добавите и насоки за темите, които са добре дошли или неприемливи за публикуване, резултатът ще е повече от чудесно свършена работа.
Силно послание за важността на професионалната мрежа за една организация са и вътрешните обучения за ползването є. В рамките на час или два можете да предадете в максимално широка група служители основните „закони“ на LinkedIn и начините съобщенията от страницата да достигат до повече хора. Или пък бихте могли да се гмурнете директно надълбоко с тренинги за социални продажби или подбор със съответните екипи. Ако в момента има конкурентни компании, чиято активност ви удивява, вярвайте ми, въпрос е на структурирана работа и изравняване на очакванията точно чрез подобни образователни формати.
Компанията ви обича да създава тенденциите, а не да ги следва? Значи ви е време за вътрешна LinkedIn академия. Структурата є би могла да включва въвеждащо обучение за максимална част от служителите, последвано от навлизане в детайлите за оптимални познания чрез поредица от тренинги за професионалистите, които биха могли да постигат по-добри резултати при продажбите, подбора, разпознаваемостта, разширяването на партньорската мрежа и т.н. Задълбочените обучения могат да бъдат разширени до 2 дни и силен практически елемент и именно в тях ще се отличат най-добрите посланици на бранда. Със сигурност резултатите няма да закъснеят – виждал съм го десетки пъти!
И като споменах посланиците, черешката на тортата се поставя последна, няма как. Менторска програма за няколко месеца, при която напреднали потребители на LinkedIn в рамките на организацията да помагат на бъдещи звезди да придобият увереност и да подобрят писането си. Правилно прочетохте – за това дори не е нужна задължително външна помощ, защото винаги „у дома“ има скрити таланти, които ще са щастливи да споделят своите лични похвати за успех в платформата.
И въпреки че съвсем наскоро LinkedIn представиха концепцията си за Premuim страници, с които компаниите да подобрят присъствието си, нищо не може да надмине резултатите от силно ангажираните служители и тяхното взаимодействие със съдържанието. А и знаете старата LinkedIn поговорка – „Щастливи служители при щастливи служители отиват“.