Quendoo получава 1 млн. евро от институционални инвеститори
Развитието на стартъп екосистемата в България се нуждае не само от добри идеи на предприемачи, а и адекватно и навременно финансиране на тези идеи, а най-хубавото е когато това финансиране не спира. Така компанията за управление на хотели и ваканционни имоти Quendoo е поредната, която от началото на тази година получава сериозна на българските стандарти сума за своето развитие.
Дружеството Куендоо АД (което оперира платформата Quendoo) получава 1 милион евро в кръг на финансиране, воден Фонд за капиталови инвестиции (800 хил. евро), а в рунда с последваща инвестиция се включва и досегашния инвеститор Витоша Венчър с почти 200 хил. евро. В началото на 2021 г. фонда Витоша Венчър Партнърс инвестира в дружеството 750 000 евро.
“С набраните средства ще продължим да развиваме продукта с нови инструменти и функционалности, ще излезем и на други пазари, като най-вероятно първата страна ще бъде Великобритания, която съоснователите на компанията познаваме най-добре. Други потенциални възможности за експанзия са Румъния и Германия”, каза за Forbes Горян Върбанов, съосновател и председател на борда на директорите на компанията.
Той допълни, че и в момента има спорадични договори с обекти в Казахстан и Кения, но целта е по-сериозно присъствие на големи международни туристически пазари. Според него в момента компанията е представена на почти 80% на пазара на обектите, които ползват подобни продукти в България. “Индустриалният туризъм, който е развит в нашата страна изисква сериозна софтуерна база, и нашата система като хъб с данни може да предостави тази база”, допълни Върбанов.
Системата за резервации на Quendoo се ползва от над 300 места за настаняване до този момент, сред които някои от най-известните хотелски брандове в България. “Сред клиентите ни са Албена, Ривиера, ВИП хотели, както и други”, уточни Горян Върбанов.
“Хотелските бизнеси и туроператори са изправени пред втора вълна на дигитализация и съществуват десетки процеси в индустрията, който не функционират оптимално заради липса на интегрирани цялостни, локални технологични решения. Куендо предоставя оптимизации и решения на множество проблеми наведнъж, и по този начин спестява разходи и увеличава приходите на хотелите по множество линии. Компанията се разраства много интензивно и отзивите на клиентите са страхотни – доволни сме, че подкрепихме Куендо в тяхното разрастване”, каза за Forbes и Стоян Недин, партньор във Витоша Венчър.
Компанията Куендоо е основана през 2020 г. като ООД от съдружниците Горян Върбанов, Тони Валентинов, Георги Иванов и британеца Кристоф Гейтър, всички с по 25%. Те работят заедно в сферата на ваканционните имоти още преди основаването на компанията, а сегашната платформа е наследник на платформата за резервации Arendoo.com. Според Върбанов основателите са вложили над 300 хил. евро преди двете институционални финансирания.
В началото на тази година дружеството е преобразувано в акционерно, а след инвестициите според данни от Търговския регистър четиримата основатели притежават общо почти 71% от капитала. Оценката на дружеството на база инвестираните средства е малко над 11.7 млн. Лв.
“Quendoo осъществява и синхронизиране на цени и наличности на местата за настаняване с основни on-line платформи за резервации като Booking.com, Airbnb, Google Hotels, водещи туроператори и др., което създава възможност за много по-ефективни дистрибуция и продажби. В резултат компанията се радва на бърз растеж с месечни трансакции, стигнали от 0 до 7 милиона евро в рамките на 18 месеца”, съобщават от Фонд за капиталови инвестиции. Данните от ТР показват, че приходите на дружеството за 2023 г. са 110 хил. лв., като според Върбанов те ще имат ръст от поне 4 пъти през тази година.
Фондът за капиталови инвестиции финансира български компании чрез инвестиции в дялов капитал до 5 млн. лева. Портфейлът на ФКИ включва технологичните компании Евротръст, Барин Спортс, ЮПАСС и IPS, смарт велосипедите Econic One, както и производителите на детски обувки Колев и Колев, на шумоизолационни решения – Decibel, и на аксесоари за парапланеризъм – Fly the Earth.
Фондът е реализирал и първия си успешен изход – от инвестицията в мебелната компания М2 ПРОМ, която през 2022 г. бе придобита от френския гигант в оборудването на търговски пространства „Линдера Груп“.