Въпреки отпора, таванът на надценката върху цената на хляба влиза в сила
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
6 дни. Толкова остават до влизането в сила на промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с които се въвежда таван на надценката върху цената на хляба в размер на до 15% – решение, срещу което се обявиха от бизнеса. Министерството на финансите обеща да изготви анализ на ефектите, но все още не е ясно какво се случва с него. Време обаче няма и депутатите едва ли ще го разгледат в рамките на тази седмица.
Едно е сигурно – отложеният старт ще се случи. 50-ия парламент заработи едва миналата седмица, след като окончателно депутатите избраха Рая Назарян за председател на Народното събрание. Тепърва обаче трябва да се сформират временните и постоянните комисии и да се определи техния състав, а след това те да започнат своята работа. Казано с други думи – дори Министерството на финансите да входира в рамките на тази седмица становището си за тавана на надценката върху цената на хляба, няма да има време това становище да бъде разгледано и мерките да паднат преди 1 юли. Възможно е промените да бъдат отменени вбъдеще.
Таванът от 15% на надценката върху цената на хляба бе въведена в последния работен ден на депутатите в края на април по спорен начин – в преходните и заключителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с които таванът да е в сила до края на тази година. Фиксираната надценка бе въведена за три вида хляб – бял, Добруджа и типов.
Срещу това решение се изказаха от Сдружението за модерна търговия (СМТ), Института за пазарна икономика (ИПИ), Комисията за защита от конкуренцията (КЗК). От ИПИ са категорични, че стопанската политика на страната е била прекроена в рамките на по-малко от час и нужда от тази мярка няма, тъй като няма криза с цената на хляба. От СМТ посочиха, че мерките се въвеждат без анализ на ефектите и представляват “грубо изкривяване на конкуренцията”, което заплашва търговците с фалит. КЗК пък видя предизборна агитация в измененията. Така Народното събрание възложи на Министерството на финансите да извърши анализ на потенциалните ефекти от тези мерки.
За Forbes България от Министерството на финансите заявиха, че анализът е готов, но все още не е ясно дали той е входиран или това тепърва предстои. От там насетне топката ще е при депутатите. Факт е, че време за вземането предвид на конкретните становища няма, което значи, че мярката ще влезе в сила с отложен старт.
Сдружението за модерна търговия посочва в писмо до Министерството на финансите, изпратено до редакцията на Forbes България, че тази мярка е исторически неработещ подход в борбата с инфлацията и не гарантира ценовата динамика на съответния продукт. Освен това предложението е прието набързо, без обществено обсъждане и без оценка на въздействието и ограничава конкуренцията между търговците на дребно. СМТ призовава за преразглеждане на закона и отпадане на текстовете.