Още не сме готови за еврозоната
България все още не отговаря на изискванията за присъединяване към еврозоната, посочиха в свое становище от Европейската комисия. Страната ни не покрива изцяло критериите за инфлацията. Очаква се обаче това да се случи до края на 2024 г.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Страната ни е съобразила почти изцяло законодателството си с правилата на еврозоната, включително по отношение на бюджета, обменния курс на лева и дългосрочните лихви.
- Настоящият конвергентен доклад обхваща и още няколко държави – Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция.
- България е единствената, която е покрила всички изисквания, без едно. Никой от цитираните страни в доклада не отговаря изцяло на критериите.
- България изпълнява критерия за валутния курс. Нито една от останалите държави членки не е член на Механизма на обменните курсове (ERM II).
АКЦЕНТ
България не изпълнява критерия за ценова стабилност. Средната инфлация в България през 12-те месеца до май 2024 г. е 5,1%, над референтната стойност от 4,1%. Комисията прогнозира, че ще остане малко над референтната стойност през следващите месеци, но се очаква разликата да се стопи до края на 2024 г. или началото на 2025 г.
“Референтната стойност в момента е 4,1%, въз основа на данните за Холандия (2,5%), Италия (2,6%) и Латвия (2,6%) през 12-месечния период. Дания, Финландия и Белгия бяха идентифицирани като извънредни, тъй като техните темпове на инфлация се отклониха с голяма разлика от средната стойност за еврозоната, отразяваща специфичните за всяка страна икономически обстоятелства”, се казва в доклада на ЕК.
В същото време в доклада на Европейската централна банка се казва, че що се отнася до критерия за ценова стабилност, пет от разглежданите държави – България, Чешката република, Унгария, Полша и Румъния – регистрират средни темпове на инфлация доста над референтната стойност от 3,3%, докато инфлацията е малко над референтната стойност в Швеция. Референтната стойност се основава на трите държави членки с най-добри резултати през последните 12 месеца, Дания (1,1%), Белгия (1,9%) и Нидерландия (2,5%) и се добавят 1,5 процентни пункта. Една страна, Финландия, е изключена от това изчисление.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Българските власти ще продължат активно да работят за изпълнението на всички критерии за членство в еврозоната, както и за подобряване на бизнес средата и институционалната рамка за постигане на устойчиво сближаване с еврозоната. При покриване на всички критерии за членство, което се очаква да бъде изпълнено в края на годината, страната ни ще поиска изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка, на базата на които възможно най-скоро да се вземе решение за датата на членство на България в еврозоната”, се казва в съобщение на Българска народна банка след публикуване на доклада.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
В края на миналата седмица стана ясно, че България ще поиска извънреден конвергентен доклад през следващата година, след като изпълни изискванията до края на 2024 г.
*допълнен с данни от докладите на ЕК и ЕЦБ