Инвестицията на Volkswagen в Rivian за $5 млрд. повишава акциите на производителя на електрически коли
Германският автомобилостроител Volkswagen Group ще инвестира до 5 млрд. долара в американския производител на електрически превозни средства Rivian като част от ново съвместно предприятие за споделяне на архитектура и софтуер за електрически автомобили, съобщава “Ройтерс”.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Акциите на Rivian поскъпнаха с около 50% в продължителната търговия след съобщението, направено вчера, което потенциално може да увеличи пазарната стойност на компанията с близо 6 милиарда долара, ако печалбите се задържат днес.
- Автомобилната индустрия е изправена пред решаващ момент, тъй като стартиращите компании за електрически превозни средства се борят със забавянето на търсенето на фона на високите лихвени проценти и намаляващите парични средства, докато традиционните производители на автомобили се борят да създадат превозни средства, захранвани с батерии, и усъвършенстван софтуер.
- Инвестицията ще осигури на Rivian необходимото финансиране за разработване на по-евтините и по-малки SUV автомобили R2, които ще бъдат пуснати на пазара в началото на 2026 г., и планираните кросоувъри R3, заяви пред Ройтерс главният изпълнителен директор Ар Джей Скаринг.
- Това също ще помогне на Rivian, известна с водещите си SUV модели R1S и пикапи R1T, да постигне положителен паричен поток. Компанията ще лицензира съществуващата си интелектуална собственост на JV, а R2 ще бъде първият автомобил, използващ софтуер от JV. Ще последват автомобили на Volkswagen, включително марките Audi, Porsche, Lamborghini и Bentley.
- Volkswagen незабавно ще инвестира 1 млрд. долара в Rivian чрез облигация, която ще се превърне в акции на 1 декември, при условие че получи одобрение от регулаторните органи. Volkswagen също така ще извърши плащане в размер на 1 млрд. долара при създаването на JV, което се очаква през четвъртото тримесечие на тази година. Германската компания ще инвестира 2 млрд. долара в акции на Rivian – по 1 млрд. долара през 2025 и 2026 г. – при условие, че стартъпът постигне определени етапи, и ще предостави заем от 1 млрд. долара през 2026 г.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“Всяко подобно вливане на парични средства е огромно. Получаването на подкрепата на Volkswagen Group със сигурност наистина укрепва историята им към Европа и в крайна сметка към Азия”, казва Виталий Голомб, управляващ партньор в Mavka Capital, инвеститор в Rivian.
ПРОГНОЗАТА
Анализаторите и инвеститорите виждат в инвестицията на Volkswagen стъпка към решаване на проблемите на компанията със софтуера. Софтуерното подразделение на VW, Cariad, създадено при бившия главен изпълнителен директор на VW Group Херберт Дийс, надхвърли бюджета си и не успя да постигне целите си. Това допринесе за напускането на Дийс през септември 2022 г.
НАМАЛЯВАНЕ НА РАЗХОДИТЕ
Дори и със загуби от близо 40 000 долара за всеки доставен автомобил, Rivian е в по-стабилна позиция от други стартъпи за електромобили, които бяха принудени да намалят цените или да обявят фалит, включително Fisker по-рано този месец. За да се задържи над водата, Rivian намалява разходите си, като същевременно се стреми да доставя електрическите си автомобили навреме. Освен това тя предоговаря договорите с доставчиците и произвежда някои части на място. Дружеството е преработило производствения си процес, което е довело до значително намаляване на разходите за материали, заяви Скарнинг пред “Ройтерс” миналата седмица.
Паричните средства и краткосрочните инвестиции на Rivianса намалели с около 1,5 млрд. долара през първото тримесечие до малко под 8 млрд. долара. Преди сделката с VW Rivian заяви, че разполага с достатъчно капитал, за да пусне на пазара SUV автомобилите R2.
“Определено щяха да се нуждаят от нещо, което да им помогне да преминат през пускането на R2. Това определено помага да се разшири този диапазон”, каза Сам Фиорани, вицепрезидент на изследователската фирма AutoForecast Solutions. Досега акциите на Rivian са намалели наполовина през тази година. Търговците са заложили много на това, че акциите ще паднат, като според данни на S3 Partners наскоро е продаден еквивалент на 18% от акциите.
ПРЕДИСТОРИЯ
По-рано тази година Volkswagen заяви, че се придържа към плановете си за пускане на 25 електрически модела в Северна Америка от всички марки на групата си до 2030 г., дори и да признае забавянето на растежа в сегмента. Акциите на компанията са се понижили с около 3% досега през тази година.
Голомб от Mavka Capital заяви, че VW не е голям играч в сегментите на големите SUV и пикапи в САЩ и не е успял да пробие с кросоувъра си електрически SUV ID4. Но партньорството с Rivian дава на компанията възможности, каза той.
Във вторник Volkswagen заяви, че софтуерът на Rivian ще се използва и от марката за високопроходими електрически автомобили Scout на германския автомобилен производител, който изгражда завод в Южна Каролина за сглобяване на пикапи и SUV, които ще се конкурират с Rivian. Планира се заводът да бъде открит в края на 2026 г. Cariad на VW изпитва затруднения от години. Анализаторите казват, че части от наследената му система идват от доставчици, което прави интегрирането на всички различни части сложно. Проблемите в звеното забавиха работата по важни нови модели автомобили Porsche e-Macan и Audi Q6 e-tron.
Германският автопроизводител стартира нова софтуерна архитектура, но автомобилите, произведени по тази технология, ще се появят на пазара едва през 2028 г. Въпреки това VW заяви, че Cariad ще играе централна роля в разширяването на софтуера, който се използва във всички марки.