Хората се нуждаят от една когнитивна способност – и по-малко от всякога я имат
Хората губят когнитивните и социални умения, от които се нуждаят за проспериращ личен и професионален живот, казва организационният психолог Ричард Дейвис.
„Изложени сме на риск да загубим тази основна способност, която наричам възприемчивост“, казва Дейвис, управляващ директор на базираната в Торонто консултантска фирма за лидерство Russell Reynolds Associates. „Това е способността да имаме добра преценка, да имаме представа за хората и това е основна грижа.“
Технологиите, социалните медии и изкуственият интелект са виновни, добавя Дейвис: Хората разчитат толкова много на своите телефони, че все повече не могат да правят преценки сами. „Това е когнитивна способност, която трябва действително да упражнявате, за да не я загубите“, казва той.
Дейвис използва GPS като пример. Някога хората са използвали физически карти или памет, за да стигнат до мястото, където трябва да отидат. Сега, ако телефонът ви умре, може много лесно да се загубите.
„Какво се случва, когато Waze се провали? Когато нямате клетъчен сигнал? Когато нямаме ChatGPT?“ казва Дейвис.
Способността на хората да говорят и да се свързват помежду си също е изложена на риск, казва той.
„Ако главата ви е в телефона ви, срещате се с хора чрез профили в Tinder или базирате бизнес решенията си въз основа единствено на автобиография и всъщност не виждате или прекарвате време с човек, вие губите основната си човешка способност да имате преценка за другите“, казва Дейвис.
ВДИГНЕТЕ ГЛАВА ОТ ТЕЛЕФОНА СИ
Познаването на технологиите може да ви помогне с ефективността, продуктивността и ученето. Но постоянното разчитане на вашите устройства няма да ви направи успешни в дългосрочен план, казва Дейвис.
Показването на способност да изпълнявате задачи, да решавате проблеми и да се срещате с хора сами ще ви накара да стигнете далеч, казва той – някои изпълнителни директори ценят тези умения в потенциалните служители и ги търсят, когато претеглят кандидатите за повишения.
Опитайте да ограничите посягането към мобилния си телефон, съветва Дейвис. Дори малко намаляване на използването на телефона може да ви помогне да освободите място за дейности „без екран“, които укрепват вашата възприемчивост и когнитивност, като упражнения и четене на книги, каза Ейми Бланксън, експерт по щастието и съосновател на Digital Wellness Institute.
Упражнението увеличава притока на кръв към мозъка ви и намалява стреса и безпокойството, което улеснява умственото презареждане след дълъг работен ден, показват проучвания. По същия начин четенето може да подобри дългосрочната функция на мозъка и паметта.
„Вдигнете главата от телефона си и се срещнете с хора лично“, казва Дейвис. „Ще имате много повече представа за хората, ще вземате много по-добри решения и ще имате по-добра представа за другите.“