Центрове за данни в космоса? Възможно е
Европа иска да изгради центрове за данни в космоса – амбиция, която е технически, икономически възможна, а освен това значително ще помогне за справяне с климатичните промени, показва проучване на ASCEND.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Проучването е на стойност 2 млн. евро и е финансирано от Европейския съюз и е координирано от Thales Alenia Space от името на Европейската комисия
- Резултатите показват, че извеждането на центрове за данни в орбита е напълно възможно. Това ще намали потреблението на енергия драстично.
- Целта на ASCEND е да проучи потенциала и сравнителното въздействие върху околната среда на базираните в космоса центрове за данни, за да помогне на Европа да стане въглеродно неутрална до 2050 г.
- Проучването показва, че за да се намалят значително въглеродните емисии, е необходимо да се разработи нов тип ракета-носител, която да е 10 пъти по-малко емисионна. ArianeGroup, една от 12-те компании, участващи в проучването, работи за ускоряване на разработването на такива екологични ракети-носители за многократна употреба.
АКЦЕНТ
Центровете за данни са ключов фактор за развитието на изкуствения интелект, който изисква огромно количество енергия за изчисления. Инвестициите в подобна инфраструктура са в размер на милиарди. Разрастващият се сектор принуди Европа да проучи възможностите за съхранение на данни в космоса, за да намали нуждата от енергийни съоръжения.
По данни на Международната агенция по енергетика през 2026 г. общото световно потребление на електроенергия от центровете за данни може да достигне повече от 1000 тераватчаса – това е приблизително колкото потреблението на електроенергия в Япония.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
ASCEND ще има за цел през 2036 г. да разгърне 13 модула за изграждане на космически центрове за данни с общ капацитет от 10 мегавата, за да се постигне начална точка за комерсиализация на облачни услуги. За да се окаже значително въздействие върху потреблението на енергия в цифровия сектор, целта е до 2050 г. да се разгърнат 1 300 градивни блока, за да се постигне 1 гигават.
Съоръженията, чието изстрелване в космоса се разглежда в проучването, ще се движат в орбита на височина около 1400 километра – около три пъти повече от височината на Международната космическа станция.
Изследователите от ASCEND водят преговори с Международната космическа агенция за следващия етап, който включва обобщаване на всички събрани данни и работа по разработването на тежка ракета носител.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
Изчислява се, че дори малък център с мощност 1 мегават в ниска околоземна орбита ще се нуждае от около 280 000 килограма ракетно гориво годишно на стойност около 140 милиона долара през 2030 г.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
ASCEND не е единственото проучване, което разглежда потенциала на орбиталните центрове за данни. Microsoft, която преди това изпробва използването на подводен център за данни, разположен на 117 фута дълбочина на морското дъно, си сътрудничи с компании като Loft Orbital, за да проучи предизвикателствата при изпълнението на AI изчисления в космоса. Работата му е от решаващо значение за иновациите и за “поставяне на основите на бъдещи решения за управление на данни в космоса, казват от компанията за CNBC.
ASCEND е един от начините, чрез които ЕС се стреми да получи конкурентно предимство
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
ASCEND всъщност е абревиатура за Advanced Space Cloud for European Net zero emissions and Data sovereignty – усъвършенстван космически облак за европейски нетни нулеви емисии и суверенитет на данните.
Проектът стартира на 1 януари миналата година и продължава до 30 април 2024 г. Проучването е на стойност 2.04 млн. евро и е изцяло финансирано от Европейския съюз.