5 неща, които може би не знаете за Bombay Sapphire – един от най-добрите джинове за лятото
Ако погледнете някой бар, има няколко бутилки, които веднага се разпознават поради тяхната форма или цвят (понякога и двете). И независимо дали пиете джин или не, една от тези бутилки е Bombay Sapphire. Тънкият, правоъгълен съд с подобни на скъпоценен камък фасети и отчетлив полупрозрачен син оттенък може да бъде забелязан от километър.
Всичко започва през 1761 г., когато Томас Дакин купува обект в Англия с намерението да дестилира джин, но семейството се сдобива с дестилатор едва седем десетилетия по-късно. Бързо напред до 1987 г., когато се ражда Bombay Sapphire, лондонски сух джин, който в крайна сметка ще стане основен продукт във всеки бар, особено лятото. Но Bombay Sapphire е нещо повече от това да бъде предпочитан за пиещите джин мартини. Ето по-отблизо емблематичната марка.
Името е вдъхновено от истински сапфир
Човек просто би предположил, че Bombay Sapphire иска разпознаваема синя бутилка и е кръстил марката по съответния начин, но всъщност е вдъхновен от истински сапфир. Звездата на Bombay е 182-каратов сапфир с форма кабошон от Шри Ланка, който някога е принадлежал на актрисата Мери Пикфорд (тя също е една от основателите на Академията за кинематографични изкуства и науки, известна като организацията зад Оскарите). Звездата на Bombay не само предизвиква голямо възхищение заради забележителния си размер, но най-вече заради отчетливите си звездни лъчи.
Използва се уникален метод за вливане на пари за извличане на аромати
Джинът обикновено се създава чрез накисване или варене на растителни продукти директно в базов спирт, но Bombay Sapphire подхожда по различен начин към тази определяща вкуса стъпка от процеса на дестилация. Те използват това, което се нарича метод на инфузия на пара. Поднос от перфорирани медни кошници се наслагват ръчно с до 12 растения, в зависимост от израза на Бомбай, и се зареждат в дестилаторите. Висящ над алкохола, дестилаторът работи бавно, за да позволи на парите да проникнат напълно през кошниците, като внимателно извлича етеричните масла от всички растителни продукти, преди да премине през кондензатори, за да се върне в течно състояние.
Това от своя страна „отключва най-доброто от реколтата“, казва главният дестилатор д-р Ан Брок, „гарантирайки, че са уловени само най-ярките, естествени и живи вкусове, което води до уникално балансиран, ярък и свеж вкус, където всеки ботанически продукт се допълва един с друг”, което прави джина присъщо смесим и универсален“. Вместо да се варят и запарват ботаническите съставки, както се прави при традиционния джин, и по този начин да се извличат променени вкусове в резултат на директната топлина, този процес подчертава нотките на ботаническите съставки в по-чиста форма.
Има дестилерия точно извън Лондон, която можете да посетите
Разположена в английската провинция, на по-малко от два часа от централната част на Лондон, е Лавърсток Мел, бивша хартиена фабрика, която е печатала банкноти за Банката на Англия. Сега тя служи като ултрамодерна дестилерия на Bombay Sapphire и е отворена за посетители през уикендите.
В допълнение към обиколките на територията – където ще научите за историята и процеса на Bombay Sapphire – има и безброй майсторски класове за коктейли за по-интерактивно изживяване. И, разбира се, магазин за подаръци, където ще намерите цялата гама от джинове на марката, включително бутилки с ограничено издание.
Някои джинове се продават само в Обединеното кралство
Когато посещавате Обединеното кралство или, още по-добре, разглеждате магазина в дестилерията, обърнете внимание на бутилките, които са ексклузивни за островната нация. За тези, които обичат класическия Том Колинс, помислете за лимоновия Bombay Citron Pressé.
Ако предпочитате затоплящи подправки и мандарини, тогава Bombay Sapphire Sunset може да бъде повече по ваш вкус. Що се отнася до някои местни аромати (джоджен, мента, шипка), Bombay Sapphire English Estate използва ботанически съставки, събрани от английската провинция.
Но ако сте любител на хвойната, малката партида Bombay Sapphire Premier Cru Tuscan Juniper наистина демонстрира плодовете, произхождащи от Италия, които имат тревисто и флорално качество.
В България специално в търговската мрежа най-често се продава 40% alc./vol., докато по-високо градусовите като 47% alc./vol. и други могат да се купят чрез онлайн магазини и във Великобритания.
Bombay Sapphire се отнася сериозно към устойчивостта
Докато много дестилерии използват посредници за своите ботанически съставки с неизвестен произход, Bombay Sapphire знае точно откъде идват техните, като работи директно със земеделци за набавяне на съставките.
Но може би най-добрият пример за ангажимента на компанията към устойчивостта се вижда в дестилерията. Освен че работи с възобновяема електроенергия, фабриката е внедрила система за събиране на дъждовна вода, която спестява един милион литра вода годишно и използва система за възстановяване на топлинната енергия, за да намали потреблението на енергия.
По време на пандемията Bombay намериха начин да преработят отпадъчната мая с анаеробна дигестия, създавайки достатъчно енергия, за да захранват 10 домакинства в продължение на една година.
Дори стъклениците на дестилерията, проектирани от Heatherwick Studio и служещи като жива изложбена зала за растенията, от които се състоят 10-те основни ботанически съставки за джина Bombay Sapphire, се поддържат чрез отпадъчната топлина, произведена от сградата на дестилерията, към която са свързани.