Как да намалим цената при сделка?
Малко български предприемачи се решават да закупят готов бизнес, особено ако е в чужбина. Те предпочитат да закупят основно активи. Все пак понякога се случват и сделки със закупуването на готови бизнеси, но са рядкост. За разлика от продавачите при които има и голяма доза сантимент, при купувачите основният фактор е цената по сделката. Затова искам да споделя няколко съвета как един купувач може да намали цената при покупката на една компания.
Основният фактор за намаляване на цената не е в сферата на влияние на самия купувач. Важно за един купувач е да не бива включен в аукцион от страна на продавача, където да се конкурира с други купувачи. Затова е добре да избягвате такива сделки и да се опитвате да водите индивидуални разговори. Разбира се, не винаги това е възможно, защото продавачът и неговият консултант имат точно обратната цел.
Другите два съвета са свързани вече с етапа, когато сте договорили принципно условията по сделката. Това не означава, че това ще бъде крайната цена, има механизми как да я промените. След договарянето на всяка една сделка следва етап на дю дилиджънс, където вие трябва да проверите доколко са верни твърденията на продавача. Представете си го все едно сте огледали една кола и сте се разбрали за цената, но след това решите да закарате колата до автосервиз, за да я прегледат. Нали се сещате, че колкото и да е хубава колата, винаги при една такава проверка може да се намерят кусури, които да ви дадат повод за предоговаряне на цената. Затова процеса по дю дилиджънс е отлична възможност за намаляване на цената.
Ключов момент за цената на една фирма е и размерът на оборотния капитал, който ще остане в момента на прехвърляне на сделката. Все пак говорим за покупка на действащ бизнес, а не на активи и затова фирмата ще премине във вашите ръце с определено ниво на оборотен капитал. Понеже тази величина се мени всеки ден е възможно да се използва като инструмент за да се предоговори реалната цената, която вие ще платите. Компонентите по изчисляването са ясни на експертите, но техните абсолютни стойности могат да се манипулират или да се оспорят.
Естествено вие може да искате и разсрочване на сделката, отложено плащане и много други неща, които влияят на крайната цена, но все пак трябва да внимавате да не се вторачвате единствено в цената, за да няма неприятни изненади след поемането на собствеността. От друга страна купувачите казват, че печалбата се прави при покупката на актива, а не при неговата продажба.
Следвайте тези прости съвети и може да постигнете по-ниска цена като купувач.