„Сирма“ управлява кризата като възможност за растеж
Цветан Алексиев, главен изпълнителен директор на „Сирма Груп Холдинг“, разказва за корпоративното преструктуриране на групата
Г-н Алексиев, споделяте, че използвате кризите като възможност. В каква посока ще се развива компанията?
Нека започна с рекапитулация – 2022-ра беше много добра за IT сектора: възстановяването след COVID-19 беше в ход, имаше значителен финансов ресурс и бизнесът бе решен да се дигитализира. Следващата 2023 г. също започна добре, но към средата й започна да се усеща сериозна криза, специално в IT сектора, и особено силно в Съединените щати. Големи компании освободиха хора, появиха се много свободни американски IT специалисти, които започнаха да ни конкурират като цени. Това се отрази на бизнеса ни в Щатите, но в Европа, за щастие, нещата бяха по-добре. Благодарение на няколко стратегически хода компанията успя да запази добрите си позиции и дори започнахме все по-усърдно да работим в посока за придобиване на нови компании.
Сега, в средата на 2024 г., смело може да се похвалим и с реални резултати. В средата на юни подписахме първоначален договор за придобиване на румънска софтуерна компания с около 130 служители. Компанията ще внесе нова за „Сирма“ експертиза в портфолиото ни, добре позиционирана е на IT пазара на Балканите и има доста добри финансови показатели. В ход са и финални преговори със значителна по размери компания в Северна Европа.
В началото на годината споделихте информация за започналото корпоративно преструктуриране на „Сирма Груп Холдинг“. Как се развиха процесите през първото полугодие на 2024-та?
Всъщност началото на нашето преструктуриране започна през 2023 г. Тази стъпка беше заложена в стратегията на СГХ още от преди години, а целта ни е да реализираме цялостно обединяване на интелектуалната собственост, оперативните и финансовите дейности, включително и собствеността на дъщерните дружества в групата.
На стратегическо ниво – актуализирахме и адаптирахме своята бизнес визия за растеж и международна експанзия. В оперативен план – целият мениджмънт сме убедени в необходимостта от тези действия и сме мотивирани успешно да осъществим заложените стъпки и етапи, спазвайки редица ключови дейности, критично важни за успешното преструктуриране и консолидиране.
С осъществяването им всички компании, предоставящи услуги за разработка на софтуерни приложения и системи, ще се обединят в една структура. Няколко от нашите продуктови компании – „ЕнгВю“, „Сирма Медикъл“ и „Датикум“, които са пазарно наложени в своите области, ще бъдат запазени като отделни дружества. Целта на този ход е да засилим вертикалната специализация на услугите, предлагани от компаниите в холдинговата структура. Основните хоризонтални специализации на холдинга ще останат в сферата на разработки на приложения за изкуствения интелект и управлението на знания, IT консултации и системна интеграция. При обединяването ще постигнем органичен ръст на продажбите. Паралелно на органичния растеж ще се осъществява и силен неорганичен ръст – чрез придобиване на атрактивни външни компании. Като следваща стъпка е предприемане на активни действия за листване на голяма световна борса. Времевият обхват на обновената стратегия е с хоризонт до 2027 г.
Как осъществявате окрупняването?
В холдинговата компания се вливат „Сирма Си АЙ“ ЕАД, „Сирма Иншуртех“ ЕАД, „Сирма Солюшънс“ ЕАД, „Сирма Бизнес Консултинг“ ЕАД, „Сайънт“ ЕАД и „Ейч Ар Ем Сълюшънс“ ЕАД. В последните няколко месеца компанията изкупи дяловете на другите акционери в дъщерните дружества и стана едноличен собственик в тях. Процесът по вливане се извършва в съответствие със стратегията за консолидация на СГХ.
Какъв е заложеният краен срок на преструктурирането и какво следва?
През втората половина на 2024 г. предстои вливането на всички дъщерни дружества, които се занимават с ИТ услуги, в СГХ и превръщането ни в оперативна компания. С това процесът на консолидация на „Сирма“ ще бъде завършен.
Следващата ни цел е нарастване – първо да достигнем 100 милиона лева приходи тази година и да пораснем допълнително през следващата чрез придобивания. Решили сме, че ще правим листване на NASDAQ, когато надхвърлим 100 милиона долара годишни приходи.
Посочете първите резултати от консолидацията?
Непосредствените ползи от окрупняването са следните: първо – подобряване процесите в организацията. Второ – с преминаване към вертикализационен подход на работа задълбочаваме и разширяваме специализацията в ключови за компанията индустрии, където събираме много know-how, референции, понякога и готови решения. Такива индустрии са финансов сектор, застраховане, здравеопазване, транспорт и логистика, хотелиерство.
Когато си структурирал знания, референции, клиенти, търговци, маркетинг, продукти, тогава успяваш да продаваш много по-успешно и на по-добри цени. Демонстрираш пред клиента, че разбираш неговите проблеми и имаш решения за тях. Това е важно, защото по-малките компании в България действат предимно опортюнистично.
Реално те се затрудняват да предложат вече доказано и работещо решение, а искат заданието да бъде подадено от самия клиент. С проверени и работещи готови решения ние отиваме при клиента и с бизнес аргументи му демонстрираме как технологичната инвестиция ще подобри производителността, ефективността, продажбите и ще му се изплати.
Трето, но в по-дългосрочен план – това ще повлияе благоприятно за листването на голяма борса, защото винаги оперативните компании са по-добре приети от холдинговите.
От самото си създаване „Сирма“ работи в областта на технологиите за изкуствен интелект. Кои индустрии вече интегрират ИИ в процесите и операциите си?
„Сирма“ разглежда ИИ като неизменна част от информационните технологии, приложима навсякъде в основните процеси на всяка индустриална вертикала, за която създаваме и интегрираме софтуерни приложения.
Исторически погледнато, всички технологии, свързани с изкуствения интелект, бяха стигнали до етап, в който никой не очакваше голям скок. С големите езикови модели (LLM) обаче се случи критичната промяна. Изненадата колко добре работят големите езикови модели породи огромни очаквания и ние виждаме натиск върху различните индустрии за бързо внедряване на приложения с ИИ.
Нашият опит сочи, че финансовата индустрия в момента е най-отворена към тези решения. Например интегрирането на генеративен ИИ (GenAI) и интуитивен ИИ (Intuitive AI), които работят в хармония, за да се предефинира самата същност на банкирането. Като практически приложения сме разработили няколко решения за банките и финансовите институции: чат-ботове за връзка с клиентите, системи, обучени на регулаторни документи, вътрешни правила и процеси за по-ефективна работа на бекофиса и т.н.
Другите области, в които забелязваме търсене и съответно имаме и решения, са здравеопазването и търговията на дребно. Използвайки ИИ, организациите оптимизират процесите, повишават скоростта и ефективността си. Резултатът е по-бърза обработка на транзакции, рационализирано одобряване на заявки и по-бързи реакции при обслужване на клиенти.