От днес Япония пуска в обращение банкноти с холограмни портрети
Днес Япония пуска в обращение първите си нови банкноти от 20 години насам, които съдържат триизмерни портрети на основателите на финансови и женски образователни институции в опит да попречат на фалшификаторите.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В банкнотите се използват печатни шаблони за генериране на холограми на портретите, обърнати в различни посоки, в зависимост от ъгъла на гледане. Използва се технология, която според Националното печатарско бюро на Япония е първата в света за хартиени пари.
- Властите планират да отпечатат около 7,5 млрд. банкноти с нов дизайн до края на текущата фискална година, като до декември 2023 г. броят на банкнотите в обращение ще нарасне до 18,5 млрд. на стойност 125 трилиона йени.
- Съществуващите банкноти ще продължат да се използват, но гарите, паркингите и магазините за рамен се стремят да обновят машините за плащане, тъй като правителството настоява потребителите и предприятията да използват по-малко пари в брой в стремежа си да дигитализира икономиката.
АКЦЕНТ
“Лицата на хората, които представляват японския капитализъм, овластяването на жените и технологичните иновации, са върху новите банкноти”, заяви министър-председателят Фумио Кишида по време на церемония.
На новата банкнота от 10 000 йени е изобразен Ейичи Шибусава (1840-1931 г.), основател на първата банка и фондова борса, който често е наричан “бащата на японския капитализъм”.
На новата банкнота от 5000 йени е изобразена преподавателката Умеко Цуда (1864-1929 г.), основала един от първите женски университети в Япония, а на банкнотата от 1000 йени – пионерът в медицината Шибасабуро Китасато (1853-1931 г.).
Фумио Кишида добави, че стъпката идва точно в момента, когато икономиката преминава във фаза на растеж за първи път от три десетилетия. Основните компании увеличават заплатите на работниците с най-бързия темп от 33 години насам, но задържащата се инфлация, подхранвана от бързото отслабване на йената, поддържа слабото потребление и настроенията на бизнеса, показват последните икономически данни.
КЛЮЧОВА ПРЕДИСТОРИЯ
Въпреки че Кишида говори за най-новите технологии за борба с фалшификатите, те не са основен проблем в Япония. Откритите от полицията 681 фалшиви банкноти през 2023 г. представляват рязък спад спрямо рекордните 25 858 банкноти през 2004 г.
Властите планират да отпечатат около 7,5 млрд. банкноти с нов дизайн до края на текущата фискална година, като до декември 2023 г. броят на банкнотите в обращение ще нарасне до 18,5 млрд. на стойност 125 трилиона йени.
“Парите в брой са сигурно платежно средство, което може да се използва от всеки, навсякъде и по всяко време, и ще продължат да играят важна роля” въпреки алтернативите, заяви управителят на централната банка Казуо Уеда.
Японската централна банка експериментира с цифрови валути, но правителството не е взело решение дали да емитира дигитална йена.