ЕС налага безпрецедентни мита за китайски електромобили
Европейският съюз ще наложи мита до 37.6% от от 5 юли върху вноса на електрически превозни средства, произведени в Китай, казаха служители на ЕС, засилвайки напрежението с Пекин в най-големия търговски случай в Брюксел досега.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Предвижда се митата да са в сила за срок от 4 месеца, през които се очаква да продължат “интензивните” търговски преговори между Евросъюза и Китай.
Временните мита на Европейската комисия вариращи от 17.4% и 37.6% са предназначени да предотвратят наводняване на европейския пазар с произвежданите с държавни субсидии евтини китайски електромобили
Новите мита ще варират спрямо различните китайски производители. Така например за BYD е предвидена ставка от 17.4 на сто, за Geely – от 19.9 на сто, а за SAIC – от 37.6 на сто.
Временните търговски защитни мерки се налагат, тъй като китайските компании са в по-привилегировано положение от конкурентите си, възползвайки се от незаконни държавни субсидии, посочи през юни Еврокомисията.
АКЦЕНТ
Китай не желае да бъде въвлечен в нова митническа война, докато все още се опитва да се справи с новите такси за внос, въведени наскоро от САЩ. Вашингтон на практика сложи край на безмитния внос на редица стоки на стойност 18 млрд. долара, сред които електромобилите. Попадайки под ударите на Европейската комисия, Пекин обещава да предприеме всички необходими мерки за защита на китайските компании.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Действията на ЕК са свързани с разследване, което комисията започна в началото на октомври миналата година, целящо да провери субсидирания от китайското правителство внос на електрически коли от Пекин. ЕК заключва, че такава държавна субсидия има и тя представлява икономическа вреда за европейските производители като подбива цените.
Свръхкапацитетът на китайската промишленост (не само що се отнася до пазара на електрически автомобили) се разглежда като основен проблем, включително и от бизнеса в Европа, според проучване. Неотдавна председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен коментира пред Financial Times, че Пекин има огромен свръхкапацитет, който наводнява пазара на ЕС с изкуствено евтини стоки и даде ясен сигнал за ответна реакция.
Първи стъпки като част от това по-широко икономическо противопоставяне предприеха от САЩ като на практика сложиха край на нулевите тарифи за вноса от Китай. Повишиха се митата върху редица стоки на обща стойност 18 млрд. долара като минималното увеличение е с 0.25%.
ЕС също заяви, че ще предприеме подобни мерки в опит да се справи със субсидирания внос от Китай, който подбива европейските цени. Част от тези мерки ще засегнат вероятно вноса на соларни панели, чиито части са предимно китайски. Връщаме се още по-назад, когато в началото на април тази година в Льовен се проведе среща на ниво САЩ-ЕС, на която бе постигнато споразумение за засилване на сътрудничеството на пазарите за чиста енергия. Малко след това САЩ въведоха по-високите мита за вноса на определени стоки от Китай.
Всички тези опасения за пазара на електромобили в Европа не са неоснователни. BYD, най-големият производител на електрически автомобили в Китай, миналия месец представи свои модели в Европа. През декември миналата година пък BYD обяви плановете си за изграждане на завод в Унгария. Китайският Nio откри нов шоурум в Амстердам, а през април Chery влезе в съвместно предприятие с испанската Ebro-EV Motors за разработване на нови електромобили.