Европейската битка – на терена и извън него
Настоящата година е празник за всички фенове на спорта. С пълна сила тече европейското първенство по футбол, а за десерт ще имаме и летни олимпийски игри. Събития, които се случват веднъж на всеки четири години и се чакат с голям трепет.
От страна на феновете, но и от страна на бизнеса. Освен на терена, здрава битка се води и затова кой да е спонсор на турнира, на даден отбор или пък на конкретна спортна звезда. Tова издание e първото след завръщането към нормалността, след като ЕВРО 2020 беше засегнато от COVID. Поради това, то бе отложено с една година и премина под сянката на пандемията. Сега се наслаждаваме на пълни стадиони, публични прожекции и шумни фен зони, а германците знаят как да организират подобни неща.
Отвъд вкараните голове, големите емоции и бирата на корем европейското първенство е и машина за милиарди. Знаете ли, че при евентуален мач между Франция и Англия на спортното игрища в един момент ще има играчи на стойност 2.75 млрд. евро или 5.4 млрд. лева, според transfermarkt.com Стойност, която е по-голяма от БВП на Гамбия! Само най-скъпите футболисти от двата отбора – Килиан Мбапе и Джуд Белингам се оценяват общо на 360 млн. евро.
Кои са основните играчи извън терена?
Сред водещите компании, които се пребориха да бъдат част от тази невероятната организация, може да откроим:
- Adidas AG /ADS:xetr/ – Един от основните спонсори на редица отбори. Осигуряват и топки за мачовете, оборудване за доброволците и персонала;
- Atos SE /ATOS:xpar/ – отговарят за информационните технологии;
- BYD Company /01211:xhkg/ – осигуряват автопарка от електрически автомобили за логистика и транспортна организация на турнира;
- Deutsche Bahn – въведоха пътнически билети за Евро 2024 на преференциални цени;
- Сред останалите големи спонсори може да посочим AliExpress, Alipay+, Coca-Cola и Lidl.
Обърнахте ли внимание, че някои от най-големите спонсори са китайски компании? Никъде не споменахме BMW, Mercedes или Volkswagen. Да, именно китайският производител на автомобили BYD стана един от основните спонсори, предоставяйки за нуждите на турнира техни електрически автомобили. Все още европейският футбол продължава да доминира, като всеки голям футболист желае да играе в Реал Мадрид, Милан или Байерн Мюнхен. Да спечели Шампионската лига, Калчото или поне Лига Европа. Европейският бизнес обаче в някои направления изостава сериозно. Автомобилният сектор е типичен пример.
Доминацията на Китай и задава ли се търговска война?
Хронологичната последователност на азиатските производители на автомобили в Европа е особено интересна. Първо навлязоха японските марки, които набраха популярност през 90-те години и в началото на настоящия век. След години на учене от европейския потребител, те най-накрая произведоха конкурентни продукти, харесвани от местния пазар. Локализираха производството и станаха силна алтернатива на европейските основни марки. След това дойде редът на корейските производители. Те следваха същата формула, използвана от японските им колеги. Осигуриха качество, широка гама от продукти и успешно се утвърдиха след 2010 година. Сега е ред на Китай. И тук идва голямата заплаха. Европейският съюз използва три термина за да опише отношенията си с Китай – като “партньор”, “конкурент” и като „системен противник”. И това не е случайно. През изминалата година вносът на китайски електрически автомобили на нашия континент се е увеличил десетократно в сравнение с 2020 година, като делът на китайските електромобили на европейския пазар става все по-голям.
Конкурентоспособността им спрямо европейските, американските, корейските и японските се обяснява отчасти с техните ниски цени, но и с достатъчно високото качество. Според пазарни данни, средната търговска цена на китайски електрически автомобил в Европа през началото на настоящата година е била с 30% по-ниска от средната цена, постигната от европейските конкуренти. Или, с около 20 000 евро. Тези факти привлякоха вниманието на част от европейските лидери. Стана известно, че китайските производители на електромобили се възползват от съществени субсидии, които им дават възможност да подбиват цените на европейските им конкуренти. Последва отговор. Европейската комисия прие да наложи мита в размер до почти 50% върху някои от китайските марки. Основните износители, сред които BYD и Geely, ще бъдат засегнати от допълнителни индивидуални мита в размер между 17 и 20%.
Защитаване на вътрешното производство от прекомерен импорт на външни стоки (в случая на електромобили), чрез повишаване на митата има своите икономически аргументи. Но няма как да не очакваме и обратна реакция! А това означава търговска война. И тя вече е на прага. Редица китайските производители на електрически автобомили призоваха Пекин да въведе мита върху вноса на европейски бензинови коли. Според данни на Евростат, износът на автомобили от ЕС за Китай е на стойност 19,4 милиарда евро през 2023 г., докато ЕС е закупил електрически превозни средства от Китай за 9,7 милиарда евро. Най-големият губещ вероятно ще е Германия, като съществена част от немските автомобили се продават именно в Китай. А ценовият натиск ще се усети на целия континент. Европейското първенство ще мине и победител ще има, но в една война победители няма и цената отново ще бъде заплатена от крайния потребител!
Автор: Климент Робев, координатор “Финансова грамотност”, ЕЛАНА Трейдинг