Каузите на AIMS Human Capital – „Образование без раници“
Вече 30 години AIMS работи за изграждане на ядро от родолюбиви, интелигентни, широко скроени и успешни хора и компании в България. С радост и надежда за присъединяване и на още компании към една от най-смислените образователни каузи у нас, представяме разговора между Мария Шишкова, управляващ съдружник на AIMS в България, и Розалина Лъскова, изпълнителен директор на „Образование без раници“.
Maрия Шишкова: Защо българският бизнес се интересува все повече от образование и как компаниите, които искат да изграждат свободомислещи и отговорни млади хора, могат да го направят чрез „Образование без раници“?
Розалина Лъскова: Икономика с висока добавена стойност, просперираща и справедлива държава – това е невъзможно, ако над 50% от учениците са под критичния минимум по математика и четене, не разбират как се развива светът, не различават фалшива новина от истина и нямат нужните социално-емоционални умения. Ето защо образованието става ключова тема за все повече компании и през 2023 г. 25 бизнес организации се обединиха в подкрепа на реформа в училищното образование.
От „Образование без раници“ стоим зад българската версия на най-голямата безплатна образователна платформа с фокус математика и STEM – Кан Академия. Личната отговорност за ученето и успеха, както и нагласата за развитие са качества, които платформата развива наред с основната цел да не допуска пропуски в знанията. Кан демонстрира, че „всеки може да научи всичко“ и да достига т.нар. майсторство, стига да инвестира достатъчно време и усилия. Учителите използват данни за планиране на преподаването, автоматична обратна връзка и мн. др. инструменти в платформата и така пестят време за работа с учениците си като личности.
Навлизането на тази платформа със 156 млн. потребители по света и в българските класни стаи е възможно само с надеждни партньори от всички сфери. Ние сме нестопанска организация и всичко постигнато е и благодарение на бизнеса, инвестиращ в дейността ни.
Кои са основните ви успехи?
Постоянно увеличаващият се брой потребители на Кан Академия. Фактът, че над 60 изследвания по света доказват, че платформата повишава резултатите на учениците. Българско изследване също показа, че учениците усвояват по-лесно математика с Кан и че има корелация между ученето с платформата и когнитивната, емоционална и поведенческа ангажираност на децата с ученето.
Успех за нас е и доверието на най-големите компании в различни сектори, които подкрепят работата ни. Също и че за институциите сме важна експертна организация – част сме от работната група на МОН за дигитализация, като участвахме активно в разработването на Насоките за учители за изкуствен интелект и беше ценно да привнесем пионерския за edtech сектора опит на Кан Академия в САЩ с интеграцията на GPT-4.
Как се роди „Образование без раници“?
Както всичко хубаво, и „Образование без раници“ се ражда от смела идея. Иван Господинов, един от основателите, осъзнава силата на Кан Академия още като студент в Германия през 2011 г. – също както и Бил Гейтс, чиито деца по това време попълват пропуските си с Кан и така баща им решава да стане ключов поддръжник. В годините преди формалното учредяване на „Образование без раници“ през 2014 г. Иван увлича хиляди доброволци в превода на български на тази уникална платформа, като най-активните основават организацията, която днес е с растящ постоянен екип, професионални процеси и с реален принос върху системата на образованието.